قله طلا ورامین

گزارش برنامه صعود به قله طلا ورامین (کوه سرخ)

تاریخ اجرا: پنجشنبه 98.12.15

ارتفاع قله طلا: 1430 متر

موقعیت جغرافیایی: استان تهران، شهرستان پیشوا

——-

اطلاعات برنامه:

ارتفاع مبدا صعود: 930 متر (کویر پیشوا ورامین)

مسافت طی شده تا قله: 9 کیلومتر

مسافت کل رفت و برگشت: 19 کیلومتر

مدت زمان صعود: 5.5 ساعت (7.15 تا 12.45)

کل زمان برنامه: 11.5 ساعت (7.15 تا 18.45)

تایم های اصلی توقف و استراحت: 2 ساعت (صبحانه و ناهار روی قله)

گام حرکت: متوسط

تعداد نفرات: 7

سختی مسیر (آسان/متوسط/سخت): متوسط

مناسب برای افراد مبتدی و کم تجربه (می باشد/نمی باشد): می باشد (با قدرت بدنی خوب)


قله طلا ورامین (کوه سرخ) - گروه نشاط

قله طلا ورامین (کوه سرخ) – گروه نشاط

+ دانلود جی پی اس قله طلا ورامین GPS

+ دانلود جی پی اس دسترسی به نقطه شروع قله طلا (کویر پیشوا، حدفاصل چشمه نادی و شورقاضی)

توجه: در صفحه دانلود (سایت ویکی لاک) برای دانلود نقاط گزینه Include locations … را تیک بزنید.


قله طلا ورامین - نشاط زندگی

قله طلا ورامین – نشاط زندگی

آدرس (مسیر دسترسی از تهران): سه راه افسریه، بزرگراه امام رضا (جاده مشهد)، خروجی جنت آباد – چشمه نادی، بعد از چشمه نادی و قبل از شورقاضی، جاده خاکی سمت چپ به داخل کویر. حدود 2 کیلومتر جاده خاکی تا محل مناسب پارک ماشین.

مسافت از تهران (سه راه افسریه): 80 کیلومتر، حدود 1 ساعت و 15 دقیقه


پی نوشت بهار 1400:

اخیرا ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد ماشین های کوهنوردان مورد سرقت و آسیب دزدان قرار گرفته است. موقعیت پارکینگ از محل و آبادی دور بوده و متاسفانه امنیت ندارد. راه چاره ای به ذهنم نمیرسه و هدف فقط اطلاع رسانی بود. موفق باشید

پی نوشت بهار 1401:

طبق کامنت یکی از دوستان، متاسفانه ظاهرا دزدی ماشین ها در این منطقه همچنان ادامه دارد!پیشنهاد یکی از دوستان که از کوهنوردان پیشوا ورامین هستند اینه که ماشین رو در روستای شورقاضی پارک کنید. خودشون همین کار رو میکنن. اینطوری 4 کیلومتر به مسیر اضافه میشه. (رفت و برگشت 8 ک). به اضافه 19 ک میشه جمعا 27 کیلومتر رفت و برگشت قله طلا. قطعا برای خیلی ها این مسافت کمی زیاد هست. راهش اینه که اگر نفرات آماده در گروه هستن، موقع رفت سر جاده خاکی یک عده پیاده بشن. راننده ها برن روستا ماشین ها رو پارک کنن و برگردن و موقع برگشت هم برن ماشین ها رو بردارن بیان بقیه رو سوار کنن.

بقیه در ادامه مطلب

گزارش برنامه:

بعد از پارک ماشین ها مسیر را به سمت جنوب ادامه دادیم. بخاطر بارندگی های اخیر پاکوب یا راه مشخصی دیده نمی شد. با استفاده از جی پی اس و ترکی که در اختیار داشتم سعی کردیم در مسیر درست حرکت کنیم. پس از حدود 20 دقیقه به دشتی رسیدیم که در واقع مسیر عبور رودخانه است. در طرف دیگر دشت دو دره وجود دارد که البته از اینجا هیچکدام دیده نمی شود. وارد دشت شده و به چپ متمایل شدیم تا وارد دره شدیم. داخل دره پس از حدود یک ربع وارد دره فرعی در سمت راست شدیم. داخل این دره به سنگ ها و صخره های زیبایی مواجه شدیم که می توان آنرا دره تندیس های کوچک نامید. البته دره تندیس های اصلی در دره مسیر برگشت واقع است که حجم بیشتری از این تندیس ها در آن دیده می شود. صبحانه را پس از پشت سر گذاشتن دره صرف کرده و در ادامه از مسیر دره ای که داخل آن بودیم خارج شده و از سمت راست کم کم به بالای یال رفتیم. که در ابتدای یال با سنگ بزرگ با حفره های زیبا مواجه شدیم.

با ادامه مسیر خیلی زود وارد پاکوب شدیم که این پاکوب تا قله ادامه دارد. در این مسیر فراز و نشیب های جذاب و مناظر بسیار زیبایی در دو سمت وجود دارد که چشم ها را نوازش می دهد. در اینجا در سمت راستمان در دور دست ها بلند ترین قله ای که دیده می شود در واقع قله طلا است. با ادامه مسیر پاکوب و البته کمک گرفتن از جی پی اس در نهایت ساعت 12.45 به قله طلا در ارتفاع 1430 متر رسیدیم.

فرود:

برای فرود همانطور که در تصویر گوگل ارث مشخص است مسیر متفاوتی را انتخاب کردیم. حدود یک ساعتی از روی یال و پاکوب حرکت کردیم و سپس در نقطه مناسب از پاکوب جدا شده و از سمت راست و از روی یال با شیب مناسب ارتفاع کم کردیم (بدون پاکوب) تا به کف دره رسیدیم. آنطور که بعدا از دوستان شنیدم، ادامه پاکوب از روی یال به همین دره ای منتهی می شود که ما داخل آن قرار گرفتیم. دره در واقع مسیر رودخانه های فصلی است که در این فصل از سال خشک و قابل عبور است. در طول مسیر دره به چند انشعاب و دره برخوردیم که با جی پی اس مسیر درست را انتخاب کردیم. با ادامه مسیر از داخل دره در نهایت به دشت رسیدیم (همان مسیر وسیع رودخانه که صبح از آن گذر کرده بودیم). از داخل دشت به راست و متمایل به شمال حرکت کردیم و مطابق جی پی اس خیلی زود از دشت خارج و به روی تپه های روبرو رفتیم تا درنهایت ساعت 18:45 به محل پارک ماشین ها رسیدیم.


نکات برنامه:

1- این مسیر را به هیچ وجه بدون راهنما و یا جی پی اس پیمایش نکنید. مسیر صعود و فرود به هیچ وجه با چشم و حسی قابل تشخیص نمی باشد.

2- به نظر می رسد که مسیر فرود ما چندان مناسب صعود نباشد. چون جایی که باید از دره جدا شده و به روی یال بروید ما پاکوبی مشاهده نکردیم. پس پیشنهاد می کنم که از این مسیر اقدام به صعود نکنید مگر اینکه راهنمای راه بلد داشته باشید.

3- مهم: اگر یکی دو رز قبل و خصوصا شب قبل از برنامه در منطقه بارندگی بوده به هیچ وجه این برنامه را اجرا نکنید چون مسیر گل و شل شده و حسابی اذیت می شوید.


تصاویر برنامه:

مسیر قله طلا (کوه سرخ)

مسیر قله طلا (کوه سرخ)

مسیر قله طلا (کوه سرخ)

مسیر قله طلا (کوه سرخ)

ایمان حسینی

ایمان حسینی

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

مسیر قله طلا

رویت قله طلا پس از حدود 4 ساعت پیاده روی

قله طلا (کوه سرخ) - گروه نشاط زندگی

قله طلا (کوه سرخ) – گروه نشاط زندگی

*************************

مسیر فرود:

قله طلا - مسیر فرود

قله طلا – مسیر فرود

قله طلا - مسیر فرود

قله طلا – مسیر فرود


مطالب مرتبط:

کویر و کاروانسرای دیر گچین ورامین

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی تهران ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۹ دیدگاه دربارهٔ «قله طلا ورامین»

 1. هادی کوهنورد می‌گوید:

  سلام ممنون بابت جی پی اس مسیر برگشت پاکوبی وجود نداشت که میرسید به کف دره! در ادامه روی یال که پاکوب مشخصی بود ایا همون هم به کف دره در دشت میرسید یا؟ممنون اگه راهنمایی کنید

  • نیما اسماعیلی می‌گوید:

   سلام. بله همانطور که در گزارش نوشتم، یک پاکوب خوب بالای یال اصلی در امتداد دره وجود داشت که ما پس از حدود ۱ ساعت که از قله فاصله گرفتیم از یک نقطه مناسب از پاکوب جدا شده و خود را به کف دره رساندیم. بعدا از دوستان شنیدم که پاکوب در ادامه به دره منتهی می شود. این نمته را امروز به متن گزارش اضافه کردم. برقرار باشید

 2. علی رحیمی جعفری می‌گوید:

  سلام
  قله طلا واقع در شرق شهرستان پیشوا میباشد و پیشکسوتان باشگاه کوهنوردی سیمرغ پیشوا اولین راهگشا های این منطقه بودند . که در فصل سرما هر هفته به این قله صعود دارند .
  باشگاه های شهرستان ورامین {با لیدر از پیشوا اشنا به منطقه } مجموعا چند دفعه موفق به فتح این قله شدند که حالا قله طلای شهرستان پیشوا رو به نام خودشون میدونند؟

 3. مرتضی طبسی می‌گوید:

  سلام ممنونم از ترک و گزارش صعود خیلی خوبتون در بخشهایی از مسیر که تعدادش کم هم نبود واقعا اگر این ترک و توضیحات نبود نمیشد راه و پیدا کرد و به دردسر میافتادیم .موفق باشید

 4. Sarl می‌گوید:

  با سلام خدمت همه همنوردان لطفا لطفا لطفا اگر میرید که سعی کنید به این قله صعود نکنید یا ماشین نبرید متاسفانه هفته پیش که رفته بودیم ۷ تا ماشین همشون آسیب دیده بودن یکی ضبطش بردن یکی باطری و قفل و شیشه شکسته بودن خیلی مراقب باشید

  • نیما اسماعیلی می‌گوید:

   سلام. این دومین باری هست که من این خبر رو میشنوم. یه بار هم پارسال رسانه ای شده بود. دیگه ببینید چند بار دیگه هم دزدی شده و ما خبردار نشدیم.
   ممنون که اطلاع دادید.

 5. مریم می‌گوید:

  ماخانم ها چجوری میتونیم ازمسیرهای کوتاه شروع کنیم و باهمین گروهها همراه بشیم و یادبگیریم لطفا راهنمایی کنید

  • نیما اسماعیلی می‌گوید:

   سلام
   تنها راهش اینه که چند هفته مرتب برید به مسیرهای عمومی و ایمن مثل دربند و درکه و دارآباد و کلکچال.
   هر هفته پیمایش و فشار رو بیشتر کنید تا بدنتون آماده بشه و بتونید با گروهها همراه بشید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *