قله سرسیاه غار

گزارش صعود به قله سرسیاه غار (سیاه چال) از روستای برگ جهان

گزارش برنامه مهر ماه 1392

+ گزارش برنامه اردیبهشت ماه 1393


موقعیت قله: تهران، لواسان، روستای برگ جهان
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 26 مهر ماه 1392
ارتفاع قله: 3416 متر
ارتفاع مبدا صعود: روستای برگ جهان 2 هزار متر


تعداد نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 11.5 ساعت (7 صبح تا 6.5 عصر)

به همراه علیرضا ی عزیز، بر فراز قله سرسیاه غار:

قله سرسیاه غار - نیما اسماعیلی، علیرضا یاوری

قله سرسیاه غار – نیما اسماعیلی، علیرضا یاوری

معرفی قله:

سرسیاه غارها یا سیاه چال ها شامل سه قله روی خط الراسی هستند که امتداد شرقی-غربی داشته و در شمال شرقی روستای برگ جهان واقع شده اند. این خط الراس در جهت شرق به قله های وستان (گاوبینی) و فیل زمین متصل است که از روستای لواسان بزرگ صعود می شوند و در جهت غرب به قله های پرسون، ریزان، آتشکوه و دشت هویج منتهی می شود که از روستای افجه صعود می شوند. ارتفاع این قله ها به ترتیب از غرب به شرق سرسیاه غار 1: 3347 متر ، سرسیاه غار 2: 3350 متر و سرسیاه غار 3: 3420 متر می باشد.

مسیرهای صعود:

1- مسیر جنوبی از روستای برگ جهان (مسیر اصلی)

2- مسیر غربی از روستای افجه، دشت هویج و قله پرسون

آدرس روستای برگ جهان:

از سه راهی لواسان-فشم، (میدان قائم یا میدان لشگرک سابق) به سمت لواسان بروید. پس از 8.5 کیلومتر، تقریبا در انتهای بلوار لواسان، به میدان بسیج می رسید. از میدان بسیج به سمت چپ-بالا تغییر جهت داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. از اینجا تا روستای افجه و دوراهی برگ جهان (پل)، 6 کیلومتر و از افجه تا برگ جهان 7.5 کیلومتر دیگر راه در پیش دارید که تمام مسیر آسفالته است.

(تصاویر بیشتر + نقشه های قله سرسیاه غار در ادامه مطلب)

راهنمای صعود به قله سرسیاه غار 3 از روستای برگ جهان:

1- ماشین خود را داخل روستا پارک کرده و مسیر آبشار را در پیش میگیرید. دسترسی به آبشار از دو مسیر میسر است: الف) از مسیر داخل باغ ها ب) از مسیر جاده بالای روستا. مسیر اول زیباتر و نزدیک تر و سایه بوده اما ممکن است کمی گمراه کننده باشد. مسیر دوم اما سر راست تر است. حدود نیم ساعت بعد هر دوی این مسیر ها یکی شده و در محل تلاقی دو رودخانه باید وارد مسیر دره سمت راستی شوید.

2- در مسیر دره، پس از حدود کمتر از 10 دقیقه باید از مسیر آبشار جدا شده و وارد پاکوبی شوید که از سمت چپ و در امتداد دره ارتفاع می گیرد. این پاکوب حدود نیم ساعت بعد از بالای آبشار عبور میکند. (آبشار در سمت راستتان حدود 50 متر پایین تر قرار دارد). ادامه این پاکوب شما را به رودخانه بالای آبشار و در نهایت پس از حدود 2-3 ساعت شما را به دشت می رساند. تمام مسیر تا دشت پاکوب دارد که گاهی از سمت راست و گاهی از چپ رودخانه حرکت میکند.

3- داخل دشت پس از حدود نیم ساعت ابتدا به چشمه رسیده و بعد از چشمه حدود نیم ساعت بالاتر کم کم باید از سمت راست ارتفاع گرفته و خود را به بالای یالی برسانید که در سمت راستتان قرار دارد.

4- با ادامه مسیر پر شیب از روی یال حدود یک ساعت بعد به خط الراس اصلی رسیده (حدفاصل سرسیاه غار 2 و 3) و با گردش به راست حدود 15 دقیقه بعد به قله سرسیاه غار 3 می رسید.

نکته: از کنار آبشار نیز می توانید وارد مسیر دره بالا شوید اما کمی دست به سنگ دارد. باید از سمت چپ آبشار وارد مسیر صخره ها شده و با مسیر یابی خود را به بالای آبشار برسانید. این مسیر به افراد مبتدی توصیه نمی شود.

موفق باشید.


گزارش صعود:

از هفته قبل اینترنت را برای گزارش مسیر سرسیاه غار از برگ جهان جستجو کردم اما هیچ گزارشی یافت نکردم یا اگر هم بود مفید نبود. فقط یک فایل GPS در گوگل ارث دیدم که مسیر صعود را به خوبی نشان می داد و همین کافی بود تا با کمی بررسی و مشاهده مسیر در گوگل ارث بتوانیم مسیر صعود را تشخیص داده و عازم منطقه شویم. البته ناگفته نماند که جی پی اس نداریم (متاسفانه!).

این را هم بگویم که سرسیاه غارها را معمولا از افجه و دشت هویج صعود می‌کنند که مسیر نرمال و طولانی تری است. اما از آنجا که اصولا ما عاشق مسیرهای صعود آنرمال‌! هستیمممممم در نتیجه برگ جهان را برای صعود به سرسیاه غار برگزیدیم. 🙂

برای صبح جمعه من و علیرضا اوکی بودیم و قرار شد که برنامه را دو نفره اجرا کنیم. البته شب قبلش قرار بود که چون دو نفر هستیم برویم توچال. اما خب صبح شیطانِ خوووووب رفت در جلدمان و مسیرمان را به سمت برگ جهان تغییر دادیم. صبح ساعت 5.45 از تهران (حوالی آزادی) راه افتادیم و پس از زدن بنزین و خرید نان، حدود ساعت 7 جلوی مسجد برگ جهان بودیم. ماشین را جلوی مسجد امام حسن عسگری (ع) پارک کرده و ساعت 7 صبح استارت کوهنوردی را زدیم. با عبور از کوچه های اصلی روستا به رودخانه رسیدیم و از سمت راست از روی یک پل فلزی – بتونی عبور کرده و مسیر باغ های برگ جهان را در پیش گرفتیم. بعد از پل، کمی بالاتر، مسیر مالرو را از میان باغ‌ها ادامه دادیم. در واقع از میان باغ‌ها که می گذشتیم رودخانه در سمت راستمان بود و معمولا دیده نمی شد. ما بدون اینکه به رودخانه نزدیک شویم مسیر مستقیم را به سمت بالا ادامه دادیم تا جایی که به محل تلاقی دو رودخانه (دو دره) رسیدیم. مسیر آبشار از دره سمت راست است پس با عبور از عرض رودخانه وارد دره سمت راست شدیم که همچنان پاکوب خوبی در مسیر دیده می شد. با وارد شدن در مسیر دره ی منتهی به آبشار، حدود 100-200 متر از سمت راست رودخانه رفتیم و سپس با عبور از عرض رودخانه به سمت چپ رفتیم. این نکته رو بگم که در این فصل رودخانه کم آب بوده و گذشتن از عرض رودخانه به آسانی میسر است اما اواخر فرودرین که ما در همین مسیر بودیم رودخانه به قدری پرآب و خروشان بود که عبور کار آسانی نبود. از اینجا به بعد مسیر عبور از سمت چپ رودخانه بوده و پاکوب شما را تا خود آبشار هدایت می کند. کلا از محل پارک خودرو تا آبشار برای ما یک ساعت طول کشید.

آبشار در محل تلاقی دو رودخانه قرار دارد. که مسیر صعود به سرسیاه غار از دره سمت چپی است. البته این را بگویم که اگر قصد صعود به سرسیاه غار را دارید باید از همان ابتدای ورود به دره ی منتهی به آبشار، به سمت چپ رودخانه که رفتید، کمی جلوتر، از یک پاکوب به سمت چپ کشیده و ارتفاع بگیرید تا سر از بالای آبشار درآورید. اگر به مسیر صعود دقت کنید (تصویر ضمیمه) فاصله گرفتن از کف دره مشخص است.

اگر مسیر دره را تا آبشار ادامه دهید، برای دسترسی به بالای آبشار دست به سنگ جانانه ای دارید که تجربه و جسارت خاص خودش را می طلبد. به افراد کم تجربه یا کسانی که از سنگ وحشت! دارند، این مسیر اصلا توصیه نمی شود. البته ممکن است راه آسانتری هم بشود از اطراف آبشار برای صعود به بالا پیدا کرد (که ما دقت نکردیم). راه حل آخر این است که راهی را که آمده اید حدود 10-15 دقیقه به عقب برگردید و پاکوبی را که به سمت بالا می رود پیدا کرده و مسیر بالای دره را تا بالای آبشار طی کنید. به هر حال ما از جلوی آبشار دست به سنگ شده و با هر زحمتی بود خود را به بالای آبشار رساندیم. کمی دشوار بود اما همانطور که گفتم ما سرمان دردددددد میکند برای این دشواری‌ها! 🙂

بالای آبشار کمی در مسیر رودخانه حرکت کردیم که به آسانی راه نمی داد و همچنان با سنگها درگیر بودیم. بعد از چند دقیقه از سمت چپ به سمت بالای یال ارتفاع گرفته و در مسیر پاکوب اصلی قرار گرفتیم. از مسیر پاکوب مجددا به کنار رودخانه رسیده و در محل مناسبی برای صرف صبحانه توقف کردیم. صبحانه به صرف نیمرو حدود نیم ساعت طول کشید، ساعت 09:10 مجددا حرکت کردیم. از آنجا که از مسیر صعود مطمئن نبودیم و پرینت تصویر گوگل ارث را هم جا گذاشته بودم! کمی جلوتر، به سمت راست کشیده، از دره جدا شده و مسیر حرکتمان را به سمت بالای یال ادامه دادیم. (یال سمت راست).

این نکته را ذکر کنم که مسیر صحیح و آسان صعود به سرسیاه غار، بعد از آبشار، از پاکوب کف دره است و نیازی به صعود از سر یال نیست. (همانند تصویر ضمیمه که در واقع مسیر فرود ما است). 

به هر حال ما خود را با کمی زحمت از مسیری که پاکوب نداشت، به بالای یال رسانده و شیب تند یال را به سمت شمال ادامه دادیم. پس از حدود 2 ساعت، ساعت 10:50، در بلندترین نقطه یال، چشممان به جمال قله سرسیاه غار روشن شد. که در همان امتداد شمال و در راستای یالی که بودیم قرار داشت. حرکت از روی یال سخت و البته طولانی تر بود، اما در عوض نمای زیبایی از اطراف و قله به ما داد. قطعا اگر از کف دره حرکت می کردیم حدود یک ساعت جلوتر بودیم و کمتر ارتفاع (غیر لازم) می گرفتیم. از جایی که بودیم دشت نسبتا بزرگی در سمت چپمان، انتهای دره منتهی به آبشار، دیده می شد که یک چادر ابی رنگ هم در بالای دشت دیده می شد. چادر قطعا برای چوپان های منطقه بود. در میانه دشت رودخانه جاری بود و بنظر می رسید که چشمه اشاره شده در گوگل ارث با ارتفاع 2750 متر همان اطراف چادر باشد. در سمت چپمان نمای زیبایی از خط الراس سرسیاه غارها داشتیم که سرسیاه غار 1 و 2 دیده می شد.  در امتداد سرسیاه غار ها، در جهت شمال غرب و غرب، قله های ریزان و آتشکوه و ساکا دیده می شد. قله پرسون هم که بین سرسیاه غار 1 و ریزان قرار دارد، به دلیل ارتفاع کم دیده نمی شد. سمت راستمان قله خوشگل و البته خشنی دیده میشد که با توجه به نقشه ها، بنظر می رسد قله وستان 3260 متر باشد. این قله بنظرم از برگ جهان هم دیده می شد.

کمی ارتفاع کم کردیم و مسیر یال را به سمت قله ادامه دادیم. یال نهایی بسی پر شیب و نفس گیرررررر بود. حرکت در این یال پر شیب حدود 2 ساعت زمان برد. البته با توجه به اینکه آقا علیرضا ی عزیز این بخش از مسیر را کنترات گرفته! و حرکتمان واقعا خوب و سریع بود. ساعت 12:35 روی خط الراس بودیم و قله در سمت راستمان حدود 50-40 متر بالاتر بود. ساعت 12:50 روی قله سرسیاه غار به ارتفاع 3416 متر بودیم.

از روی قله نمای بسیار زیبا و نزدیکی از قله دماوند داشتیم که در واقع سورپراز این قله بود. و این به دلیل نزدیکی نسبی این قله به دماوند نسبت به سایر قله های منطقه است. روی قله سنگ چین کوچکی بود و یک چاله دست ساز نه چندان بزرگ که جای 3-4 نفر را در حالت نشسته دارد.

یک ساعتی روی قله بودیم و ساعت 2 عصر مسیر فرود را در پیش گرفتیم. برای مسیر فرود به سمت دره ای رفتیم که رودخانه و آب کف آن دیده می شد. این دره به همان دشت و گوسفند سرایی منتهی می شد که در بالای گزارش ذکر کردم. بیشتر مسیر شن اسکی بود و فرود خوبی داشتیم. ساعت 03:20 به دو چشمه بسیار عالی و پر آب رسیدیم که در واقع منشا رودخانه کف دره بود. استراحت کنار چشمه ها و آشامیدن از آب خنک و گوارای آن واقعا جان تازه ای در ما دمید.

البته ناگفته نماند که بنده همچنان گریان بودم از درد پا. بخاطر کفش های نو لاوان که بقول پرویز پرستویی در فیلم مارمولک با … پای ما وصلت نموده بود!! نمیدونم واقعا چقدر از این مشکل مربوط به کفش و نو بودنش بود و چقدر مربوط به جورابم! (نخند علیرضا!) لبخند حالا هفته های آتی مشخص میشه و من حتما این قضیه رو منعکس خواهم کرد.

ناهار را در گوشه ای از دشت و گوسفند سرا صرف کردیم با دلمه های خوشمزه ای که علیرضا زحمتش رو کشیده بود. ساعت 16:00 مجددا براه افتادیم و مسیر دره را در پیش گرفتیم. تمام طول دره پاکوب داشت و مشکل خاصی برای این مسیر نداشتیم. مسیر دره بسیااااار زیبا بود. هوای عالی، آبشار های متعدد که گهگاه پله ای بودند و حرکت با موسیقی گوش نواز آب در مسیر دره، کوهنوردی با نشاط و فرح بخشی را در آن عصر پاییزی برای ما رقم می زد. ساعت 05:30 در محدوده بالای آبشار برگ جهان بودیم و تقریبا نیم ساعت آخر مسیر تا روستا را در تاریکی شب طی کردیم. با توجه به تاریکی هوا حدود 15-20 دقیقه آخر مسیر را از جاده خاکی که ماشین رو بود، از بالای روستا، طی کردیم و وارد مسیر باغ ها نشدیم. ساعت 06:30 عصر محل پارک خودرویمان بودیم و پایان برنامه.


نقشه گوگل ارث مسیر صعود به قله سرسیاه غار:(برای دانلود تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

مسیر قله سرسیاه غار

مسیر قله سرسیاه غار

دانلود فایل جی پی اس قله سرسیاه غار از برگ جهان
(آپلود در wikiloc توسط آقای Reza Rahimkhanli)


نقشه قله سرسیاه غار:

دانلود نقشه کامل کوههای لواسان، سایز: 1948×1470 ، حجم: 1 مگابایت

 

نقشه قله سرسیاه غار (از کتاب کوهنوردی در ایران):

منبع عکس: وبلاگ “انجمن کوهنوردی پلی تکنیک تهران

 

منبع عکس: وبلاگ “انجمن کوهنوردی پلی تکنیک تهران

 

روستای برگ جهان در یک صبح پاییزی:

 

عبور از باغ‌های زیبای برگ جهان در ابتدای مسیر:

 

عبور از باغ‌های زیبای برگ جهان در ابتدای مسیر:

 

عبور از باغ‌های زیبای برگ جهان در ابتدای مسیر:

 

عبور از باغ‌های زیبای برگ جهان در ابتدای مسیر:

 

عبور از باغ‌های زیبای برگ جهان در ابتدای مسیر:

 

صخره سنگی با اشکال جالب در نیمه راه آبشار:

 

دره منتهی به آبشار، حدود 15 دقیقه مانده، آبشار از راه دور دیده می‌شود:

 

آبشار برگ جهان:

 

آبشار برگ جهان:

 

آبشار برگ جهان:

 

دره بالای آبشار برگ جهان:

 

فستیوال آبشارها:

آبشارهای متعدد در دره زیبای بالای آبشار برگ جهان

آبشار 1

 

آبشار 2

 

آبشار 3

 

آبشار 4

 

آبشار 5

 

آبشار 6

 

آبشار 7

 

آبشار 8

 

آبشار 9

 

بر فراز قله سرسیاه غار 3 یا همان سیاه چال 3:

 

نمایی زیبا از قله دماوند و دشتی وسیع، در جهت شمال شرق قله سرسیاه غار:

 

نمایی نزدیک ار قله دماوند (با زوم تقریبا 3x):

 

نمایی از دره ای که چشمه آب داخل آن جاری است، در مسیر برگشت:

 

چه چشمه آب گواااااااااارایی،‌ میان آنهمه خشکی حسابی چسبیییییییید!:

پایان


************************************************************************

گزارش برنامه اردیبهشت ماه 1393

گزارش صعود به قله سرسیاه غار (سیاه چال) از روستای برگ جهان

ارتفاع قله: 3420 متر (جی پی اس ما)
موقعیت قله: تهران، لواسان، روستای برگ جهان (2 هزار متر)
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 26 اردیبهشت 1393
تعداد نفرات: 5 نفر
مدت زمان صعود: 5 ساعت
کل زمان برنامه: 11 ساعت (7.5 صبح تا 6.5 عصر)

همرهان خوبم در این برنامه:

آقا عطا، مهدی، حسین و علیرضای عزیز

————————————————————————-

خلاصه گزارش صعود به قله سرسیاه غار یا همان سیاه چال بدین صورت است:

1- می روید به لواسان و روستای برگ جهان.

2- از میان باغ های برگ جهان مسیر آبشار را در پیش می گیرید.

3- پس از حدود نیم ساعت به جایی می رسید که دو دره یا دو مسیر پیش رو دارید. یکی ادامه مسیری که در آن هستید یعنی دره سمت چپ و دومی دره سمت راست. در اینجا باید تغییر مسیر داده و با عبور از رودخانه مسیر دره سمت راست را در پیش بگیرید.

4- وارد دره و مسیر جدید که شدید، پس از حدود 2 دقیقه در ادامه مسیر پاکوب، از عرض رودخانه رد شده و از سمت چپ رودخانه ادامه می دهید.

5- باز هم پس از یکی دو دقیقه به جایی می رسید که دو مسیر پیش رو دارید. مسیر مستقیم از کف دره شما را پس از حدود 15 دقیقه به آبشار می رساند. ولی اگر قصد صعود به قله را دارید بهتر است که از مسیر پاکوب سمت چپ ادامه دهید تا مستقیم به بالای آبشار برسید.

نکته 1: از آبشار هم می توانید خود را به بالا برسانید اما دست به سنگ دارد که خیلی راه دست نیست.

نکته 2: پاکوب ذکر شده خیلی واضح و آشکار نیست. با توجه به آدرس و تایم داده شده دقت کنید که رد نکنید.

6- با ورود به مسیر پاکوب جدید کم کم ارتفاع گرفته و این پاکوب شما را مستقیم به بالای آبشار می رساند. بعد از ابشار، مسیر دره و رودخانه را ادامه دهید تا به دشت برسید. به دشت که رسیدید، قله سرسیاه غار دیده می شود. (تصاویر ضمیمه)

7- به دشت که رسیدید دو راه پیش رو دارید:

مسیر اول: مسیر مستقیم در امتداد دشت که حدود 10-15 دقیقه بعد به چشمه می رسد. بعد از چشمه کم کم از سمت راست تروارس کرده و خود را به بالای یال می رسانید.

مسیر دوم: مسیر سمت راست از روی یال

* در این روز من و علیرضا از مسیر اول و بقیه بچه ها از مسیر دوم حرکت کردند که در نهایت حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه بعد به هم رسیدیم.

8- همین دیگه… اگر خودتون رو به بالای یال برسونید، کمتر از 1.5 ساعت دیگه روی قله هستید. خسته نباشید. 🙂 از نمای نزدیکِ دماوند، دشت لار و قله های پوشیده از برف اطراف لذت ببرید.

————————————————————————-

روی قله سرسیاه غار که می ایستید:

+ دماوند در جهت شمال شرق

قله های ریزان (3570) و آتشکوه (3700) و مهرچال (3910) و پیرزن کلوم (3840) (چسبیده و نزدیک به هم) در جهت غرب

در جهت شمال غرب، (در سمت راستِ مهرچال، در دور دست)، شما قله های برج و خلنو (4387) را دارید که در ادامه خط الراس آن به جانستون و خرسنگ منتهی می شود.

در همان جهت شمال غرب، شما قله کاسونک (3690) را در نزدیکی خود می بینید که دامنه های جنوبی آن چسبیده به دشت لار است.

روستای برگ جهان نیز تقریبا در جهت جنوب شما قرار دارد کمی متمایل به غرب.

+ ابتدای دشت پر بود از آویشن مرغوب که البته فکر کنم آقا عطا، مهدی و حسین آقا چنان دخل آویشن ها رو درآوردن که تا سال بعد روش حساب نکنید! 🙂

+ بعد از دشت، دامنه های سمت راست و چپ تا نزدیکی های قله، پر بود ازگیاه والک و سیرک که ما هم در طول مسیر کم و بیش مشغول چیدن بودیم. فکر کنم حد اقل 7-8-10 نفری هم در دامنه ها دیده میشدن که مشغول چیدن والک و سیرک بودن.

+ ما پاییز هم (به اتفاق علیرضا) همین قله سرسیاه غار رو صعود کرده بودیم. برگ جهان و مسیر قله، اون موقع هم زیبا بود. اما خب قطعا بهار یک چیز دیگه اس. بسیار سرسبز، زیبا و با طراوت… جای همه دوستان غااااایب! واقعا خالی بود.

—————————————————————————–

پی نوشت، 94.03.09

بازنویسی این گزارش به قلم آقای علی اکبر لبافی، سایت برگجون:

از برگ‌جهان تا قله‌ی فِراخ کَش

—————————————————————

پی نوشت 94.05.10:

گزارش های مرتبط:

صعود به قله های سر سیاه غار 3و2و1 + فایل جی پی اس: اینجا

————————————————————

گویند بهشت و حور و کوثر باشد
جوی می و شیر و شهد و شکر باشد
پر کن قدحِ باده و بر دستم نه
نقدی ز هزار نسیه خوشتر باشد
“خیام”
==================================================

استارت برنامه، عبور از روی پل و ورود به مسیر باغهای برگ جهان:

 

کوچه باغ های زیبای برگ جهان:

 

کوچه باغ های زیبای برگ جهان:

 

کوچه باغ های زیبای برگ جهان:

 

کوچه باغ های زیبای برگ جهان:

 

 

بفرمایید صبحانه:

 

مسیر پاکوب که از دره جدا شده و ما را مستقیم به بالای آبشار برگ جهان می رساند (عکس از بالا):

 

ادامه مسیر دره و رودخانه، بالای آبشار:

 

ادامه مسیر دره و رودخانه، بالای آبشار:

 

ادامه مسیر دره و رودخانه، بالای آبشار:

 

دشت و گوسفند سرا، بالای آبشار:

 

دشت و گوسفند سرا، بالای آبشار:

قله سرسیاه غار در اینجا بلندترین قله در سمت راست است.

 

دشت و گوسفند سرا، بالای آبشار:

 

ادامه مسیر از روی یال به سمت قله:

 

مسیر و یالی که پشت سر گذاشتیم (دشت سرسبز در سمت راست یال مشخص است):

 

یال آخر و قله سرسیاه غار 3 در بالاترین نقطه:

 

نمایی از قله های مرتفع، ریزان و آتشکوه (بالای دشت هویج) و همچنین قله های مهرچال و پیرزن کلون در سمت راست آنها:

 

بر فراز قله سرسیاه غار، نمای زیبا و نزدیکی از دشت لار و قله دماوند:

 

بر فراز قله سرسیاه غار:

————————————————————————–

در مسیر فرود:

 

در مسیر فرود، چشمه آب بسیار گوارا و خوش طعم بالای دشت.

از خنکی، گوارایی و خوش طعمی آب این چشمه هر چه بگم کم گفتم.

 

ادامه مسیر به سمت دشت:

 

آبشارهای کوچک و بزرگ و پله ای در دره منتهی به آبشار:

این دره بسیااااار زیباست!

 

 

 

 

 

 

 

به ترتیب از چپ به راست:

عطا، خودم، مهدی، علیرضا و حسین

 

ادامه مسیر به سمت برگ جهان:

پایان


مطالب مرتبط در همین سایت:

قله های سر سیاه غار 3و2و1 + فایل جی پی اس

قله پرسون از برگ جهان – زمستانه

روستای برگ جهان :: فروردین ۱۳٩۱

مسیرهای گردشگری و کوهنوردی لواسان و فشم

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی لواسان-فشم ارسال و , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۴ دیدگاه دربارهٔ «قله سرسیاه غار»

 1. هیوا می‌گوید:

  وارد حریم مردم نشو
  دزدی نکن

 2. حامد می‌گوید:

  🙄🙄🙄👀🙄😅👀

 3. امیرحسین می‌گوید:

  احسنت بسیار مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.