قله دونا

گزارش صعود به قله دونا

تاریخ اجرای برنامه: 97.03.11
ارتفاع قله دونا: 3610 متر
موقعیت جغرافیایی: استان مازندران، جاده چالوس، پل زنگوله، جاده یوش – بلده، روستای دونا
Mazandaran – Pole zangooleh – Doona

ارتفاع روستای دونا: 2500 متر
مسافت تا قله: 5.7 کیلومتر
کل مسافت پیموده شده: 10.4 کیلومتر
مدت زمان صعود: 4 ساعت و 40 دقیقه (8.40 تا 13.20)
کل زمان برنامه: 9 ساعت (8.40 تا 17.40)
گام حرکت: متوسط


گروه نشاط زندگی - قله دونا - از راست به چپ: ایمان حسینی، سعید ضیغمی، مهدی ؟ ، حسین شهبازی، نیما اسماعیلی، رضا شریعتی، محمد رضا حبیبی، مسعود زمانپور، محسن کرمی و بهار الدین افضلی

گروه نشاط زندگی – قله دونا – از راست به چپ: ایمان حسینی، سعید ضیغمی، مهدی ؟ ، حسین شهبازی، نیما اسماعیلی، رضا شریعتی، محمد رضا حبیبی، مسعود زمانپور، محسن کرمی و بهار الدین افضلی

 

مسیر پیموده شده در گوگل ارث:

قله دونا از مسیر روستای دونا

قله دونا از مسیر روستای دونا


+ دانلود جی پی اس قله دونا GPS

+ دانلود جی پی اس قله دونا + مسیر فرود دوم (پیشنهادی) – در یک فایل

توجه: در صفحه ویکی لاک، برای دانلود شدن نقاط مسیر همراه با فایل، گزینه
Include locations displayed on map. را تیک بزنید.


بقیه در ادامه مطلب

آدرس روستای دونا: کیلومتر 80 جاده چالوس، بعد از تونل کندوان به پل زنگوله می رسید. در اینجا وارد جاده یوش – بلده می شوید. 2.5 کیلومتر بالاتر از سمت راست وارد فرعی دونا می شوید. به دونا که رسیدید خروجی اول (به سمت پایین – دونا سفلی) را رد کرده و ادامه می دهید تا در انتها به دونا علیا برسید. از پل زنگوله تا روستای دونا 5 کیلومتر راه است که کمتر از 10 دقیقه زمان می برد. در کل از تهران (میدان آزادی) تا روستای دونا 125 کیلومتر راه است که بدون ترافیک حدود 2.5 ساعت زمان می برد.


گزارش برنامه:

قرار ما ساعت 5 صبح میدان آزادی و یا 5.20 پل کلاک بود. با کمی تاخیر ساعت 5.10 از میدان آزادی به راه افتادیم و در پل کلاک به دوستان ملحق شده و ساعت 5.40 به سمت جاده چالوس ادامه دادیم. پس از یک توقف در پل زنگوله جهت خرید نان و سرویس بهداشتی، وارد جاده یوش – بلده شدیم. کمی بالاتر با دیدن تابلوی “روستای دونا” وارد خروجی دونا شدیم. دقایقی بعد به ابتدای روستا و یک دوراهی رسیدیم. سمت راست (به سمت پایین) ورودی دونا سفلی است. مستقیم ادامه دادیم تا دقایقی بعد به دونا علیا رسیدیم. ماشین ها را همان ابتدای روستا پارک کرده و صبحانه را همانجا صرف کردیم. قله فرعی در سمت راست و قله اصلی دونا در سمت چپ خط الراس در معرض دید قرار داشت. ساعت 8.40 پیاده روی خود را به سمت داخل روستا شروع کردیم. از پل گذشته و دوراهی را از سمت راست (مستقیم) ادامه دادیم از یک کوچه تنگ گذشته و مستقیم به روی یال ارتفاع گرفتیم *.

بیشتر بخوانید:  قله ناز از کلوان

در مسیر ویوی زیبایی از روستا در پشت سرمان داشت و جاده یوش بلده نیز تا روی گردنه دیده می شد. حدود 20 دقیقه بالا رفتیم تا به یک دشت کوچک در بالای یال رسیدیم. در اینجا نیز ویوی بسیار زیبایی از مسیر پیش رو و خط الراس قله دونا در معرض دیدمان قرار گرفت. و فکر کنم تنها نقطه ای بود که پر از چای کوهی بود و حسابی چای کوهی چیدیم. در باقی مسیر آویشن دیدیم اما چای کوهی نه. سپس ارتفاع کم کرده و به محل تلاقی دو دره رسیدیم که این نقطه بسیار سرسبز و با طراوت و پر از گل های زرد و بنفش بود که با لطافت قطرات باران می درخشیدند. از رود کوچک گذشته و وارد دره ای شدیم که در سمت مقابل مان قرار داشت. (دره 2).

* نکته: برای اینکه یال را صعود نکرده و مجدد ارتفاع کم نکنید، می توانید در انتهای روستا به راست پیچیده و وارد دره سمت راستی شوید تا پس از حدود 10-15 دقیقه به دره 2 برسید. فایل جی پی اس اصلاح شده است.

از دقایقی قبل باران ملایمی شروع به باریدن کرده بود که لطافت هوای بهاری را دوچندان می کرد. زمین زیر پایمان پوشیده از سبزه و انواع گل های رنگارنگ بود و قطرات باران در آن طبیعت زیبا روحمان را جلا می داد. همانطور که انتظار می رفت طبیعت بهاری در این منطقه به غایت سرسبز و زیبا بود و ما محو در این طبیعت با شکوه خدا را شاکر بودیم که در این لحظه از زمان و مکان زیر بارش الطاف الهی در مسیر قله دونا قرار داریم.

دقایقی بعد با گردش به راست و سپس چپ سوار یال شده و مسیر قله فرعی (قله اویر Evir 3550) را در پیش گرفتیم در حالی که باران ملایم همچنان هر از گاهی می بارید و سپس بند می آمد. حدود یک ساعت مانده به قله فرعی به دو گروه تند رو و کند رو تقسیم شدیم. قله آزاد کوه در سمت چپمان به زیبایی از پشت یال دونا سر بیرون آورده و خودنمایی می کرد.  روی خط الراس باد شدت گرفت که کمی حرکت را با مشکل مواجه می کرد. جبهه شمالی خط الرس برف داشت اما روی خط و در مسیر حرکت برفی وجود نداشت. ساعت 13.40 به قله دونا رسیدیم.

بیشتر بخوانید:  قله میشینه نو

از روی قله دونا نمای بسیار زیبایی از قله های سنگی و صخره ای و پوشیده از برف سرخاب (3900 متر) در جهت جنوب شرقی در معرض دیدمان قرار داشت. قله سرخاب از دره وارنگه رود صعود می شود که در جنوب دونا واقع است. قله آزادکوه (به ارتفاع 4390 متر) نیز با اقتدار از پشت یالها سربرافراشته و خودنمایی می کرد.

فرود:

حدود دو ساعتی می شد که باران بند آمده و روی قله هوا تقریبا آفتابی و همراه با وزش باند نه چندان تند بود. پس از حدود نیم ساعت، گروه دوم نیز شامل سه نفر از دوستان به قله رسیدند. پس از استراحت و عکاسی روی قله ساعت 14.20 مسیر فرود را از یال مشرف به قله در جهت شمال در پیش گرفتیم. کمی پایین تر برای ناهار توقف کردیم. هنوز دقایقی از پهن کردن سفره نگذشته بود که باران شروع به باریدن گرفت. ناهار را سریع صرف کرده و زیر باران به سرعت ارتفاع کم کردیم. باران بند آمد و رنگین کمان زیبایی در دره شکل گرفت که واقعا تماشایی بود. ساعت 17.20 به کف دره رسیدیم و از طریق چند تنه درخت که حکم پل را داشت از عرض رودخانه رد شدیم و آنطرف رودخانه از مسیر جاده خاکی به سمت روستا حرکت کردیم. حدود 5 دقیقه بعد به روستا و سپس محل پارک ماشین هایمان رسیدیم و ساعت 17.30 … پایان برنامه.

جاده چالوس در مسیر برگشت به سمت کرج یک طرف شده و احتمالا به خاطر ماه رمضان نسبتا خلوت تر بود که بدون ترافیک ساعت 20.45 به تهران رسیدیم.


نکات قابل توجه:

1- پیش بینی بارندگی برای این روز در منطقه حدود 50-60 درصد همراه با رعد و برق بود. منابع: هواشناسی آزادکوه – گوگل ****** آزاد کوه ، ارتفاع 3500 متر سایت mountain-forecast . که در این روز طبق پیشی بینی بارندگی داشتیم اما خوشبختانه رعد و برق نداشتیم (مگر یکی دو مورد در دور دست).

2- منطقه و مسیر پرآب بود اما چشمه آب در مسیر ندیدیم.

3- برای اینکه از طبیعت زیبا و سرسبز دره دونا بیشتر بهره ببریم دوست داشتم که در مسیر فرود زودتر وارد مسیر دره شویم که بارندگی نسبتا شدید در مسیر فرود مانع از این امر شد. برای همین، تصویر و فایل جی پی اسر مسیر پیسنهادی فرود به دره را در گزارش قرار دادم. برای آینده و دوستان علاقمند.

بیشتر بخوانید:  قله های بریانچال و پیله کوه از سد کرج

تصاویر برنامه:

قله دونا از مسیر روستای دونا

قله دونا از مسیر روستای دونا

روستای دونا

روستای دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

مسیر قله دونا

قله های آزادکوه و سرخاب در مسیر قله دونا

گروه نشاط زندگی - قله دونا

گروه نشاط زندگی – قله دونا

گروه نشاط زندگی - قله دونا

گروه نشاط زندگی – قله دونا

قله دونا - ایمان حسینی

قله دونا – ایمان حسینی

قله های سرخاب و آزادکوه از روی قله دونا

قله های سرخاب و آزادکوه از روی قله دونا

گروه نشاط زندگی - قله دونا

گروه نشاط زندگی – قله دونا

*************************

فرود:

نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی

ستاره سمیعی

ستاره سمیعی

بهارالدین افضلی

بهارالدین افضلی

ایمان حسینی

ایمان حسینی

 

مسیر قله دونا

مسیر فرود

مسیر قله دونا

مسیر فرود

مسیر قله دونا

مسیر فرود

مسیر قله دونا

مسیر فرود

مسیر قله دونا

مسیر فرود

مسیر قله دونا

مسیر فرود – نزدیک روستا

پایان


گزارش های مرتبط در همین سایت:

قله آزاد کوه ، صعود از وارنگه رود و فرود از کلاک ، تیرماه 1390

قله آزادکوه از نسن – تیر 97

قله آسه چال از نسن

قله آتش سنگ از روستای دونا

مسیرهای گردشگری و کوهنوردی مازندران

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی مازندران ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۴ دیدگاه دربارهٔ «قله دونا»

 1. محسن کرمی می‌گوید:

  با درود
  اولا اینکه نیما جان ممنوووون از این گزارشت که چقدر زیبا و لطیف زیباییهای سفر رو توضییح دادی دوما تشکر میکنم و خسته نباشی بهت میگم بخاطر تمام زحمتهایی که کشیدی و میکشی ، برنامه بسیار خوبی بود یکروز در بهشت که همه چیز دیدیم. آفتاب ، ابر ، بارون ، رنگین کمان و …..همیشه بر فراز و سرفراز باشین?????

 2. مهران می‌گوید:

  درود آقا نیما من مهران هستم …

  • نیما اسماعیلی می‌گوید:

   سلام آقا مهران عزیز
   خیلی خوشحال شدم. اتفاقا دیروز برای یکی از گزارش ها سرچ کردم و به وبلاگ شما رسیدم و یاد خاطرات خوب صعود های مشترک …. دل به دل راه داره.
   آرزوی سلامتی آقا مهران عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *