علم کوه از مسیر حصارچال

گزارش صعود به قله علم کوه از مسیر حصارچال (مسیر جنوبی)

Mazandaran – Kelardasht – Alamkuh

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه و جمعه 14و15 شهریور 1392
ارتفاع قله علم کوه: 4850 متر (دومین قله بلند ایران پس از دماوند)
موقعیت قله: استان مازندران، شهر کلاردشت

برنامه 1.5 روزه صعود به علم کوه از مسیر نرمال (حصار چال)
همراه با دوستان عزیزمان در گروه کوهنوردی “خانه کوهنوردان چالوس”

تعداد نفرات: 12 نفر (3 نفر از تهران و کرج + 9 نفر از “خانه کوهنوردان چالوس”)
تیم صعود به قله: 9 نفر

بر فراز قله علم کوه:

قله علم کوه

قله علم کوه

ارتفاع و زمان بندی مسیر صعود:
کلاردشت: 1250 متر
قرارگاه وَنداربُن: 2200 متر (شب مانی)
تنگه گلو: 3300 متر، 06:00 صبح جمعه (استارت پیاده روی)
دشت حصارچال: 3.2 کیلومتر، 3800 متر، 07:40
صبحانه: تا 08:20
قله علم کوه: 7.6 کیلومتر، 4850 متر، 12:40
استراحت روی قله: تا 13:00
* مدت زمان صعود: 6 ساعت 40 دقیه (با احتساب 40 دقیقه صبحانه)
فرود:
دشت حصار چال: 15:30
ناهار و استراحت: تا 16:30
ابتدای تنگه گلو (جاده): 17:40
* مدت زمان فرود: 4 ساعت و 40 دقیقه (با احتساب یک ساعت ناهار)

فواصل مسیرهای پیموده شده با خودرو:
– از کرج (پل فردیس) تا مرزن آباد: 130 کیلومتر ، حدود 3 ساعت با ترافیک روان
– از مرزن آباد تا مرکز کلاردشت (حسن کیف): 20 کیلومتر، حدود نیم ساعت
– کلاردشت تا قرارگاه ونداربن: 15 کیلومتر (آسفالت – خاکی)، حدود نیم ساعت
– قرارگاه تا تنگه گلوه: حدود 13 کیلومتر جاده خاکی، حدود یک ساعت با نیسان


نکته: در مورد قله علم کوه از مسیر حصارچال این نکته را خدمتتان عرض کنم که این مسیر در کل هیچ نکته فنی و یا چالش خاصی ندارد و صعود به آن برای هر کوهنوردی حتی تازه کار و مبتدی امکان پذیر است. از تنگ گلو تا حصار چال حدود 1.5 ساعت و تا قله حدود 4.5 ساعت دیگر، در مجموع 6 ساعت با گام متوسط راه است. تنها نکته علم کوه ارتفاع آن است که خصوصا برای کوهنوردان مبتدی ممکن است مشکل ساز شود. قبل از علم کوه باید حداقل چند برنامه در ارتفاع حدود 4 هزار متر و ترجیحا بالای 4 هزار اجرا کرده باشید تا بدنتان به ارتفاع بالا عادت کند. اگر نگران ارتفاع زدگی برای خود و یا اعضا گروه هستید پیشنهاد می شود که شب را در حصارچال (3800 متر) کمپ بزنید و صبح فردا صعود کنید تا هم هوایی بهتر انجام شود. اگر مدتی ارتفاع کار نکرده اید و در علم کوه ارتفاع زده شدید تعجب نکنید. بنده با اینکه تجربه صعود به قله های مرتقع تهران و دماوند را پیش از این (سالهای گذشته) داشتم، برای اولین بار در علم کوه ارتفاع زده شدم به دلیل اینکه مدتی برنامه ارتفاع نداشتم. و جالب اینکه حتی یکی از همراهان ما که از راهنمایان منطقه علم کوه بودند در این روز ارتفاع زده شدند که علتی جز این نداشت: عدم هم هوایی مناسب، حرکت از کلاردشت (1200 متر) به قله (4850 متر) در یک روز در حالی که مدتی نیز از کوه و قلل مرتفع دور بودند. موفق باشید.


شما ای قله های سرکش و خاموش
که پیشانی به تندرهای وهم انگیز می سایید
امیدم را برافزایید
غرورم را نگه دارید
به سان آن پلنگانی که در کوه و کمر دارید…
“سیاوش کسرایی”
————————————————————-

(تصاویر برنامه در ادامه مطلب)


معرفی قله:
علم‌کوه در منطقه‌ای زیبا در شمال ایران قرار دارد که به لحاظ موقعیت جغرافیایی از آب‌و‌هوای مطلوب بهاری برخوردار است و حتی بسیاری از کوهنوردان آن را با رشته کوه‌های آلپ در اروپا مقایسه می‌کنند. قله علم‌کوه با ارتفاع 4850 متر پس از دماوند، دومین قله مرتفع البرز مرکزیو ایران به شمار می‌رود. این قله در منطقه‌ای از البرز به نام رشته‌کوه تخت سلیمان قرار دارد و تنها نقطه‌ای از ایران است که از لحاظ زمین‌شناسی می‌توان یخچال‌های قدیمی را در آن مشاهده کرد. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ای است که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کوه K2 در جهان را دارا است. برای صعود به این قله باید از طریق جاده چالوس به شهر کلاردشت در نزدیکی چالوس بروید. بهترین فصل صعود به قله علم‌کوه از تمام جبهه‌ها، فصل تابستان، خصوصاً مردادماه است.

بهترین فصل صعود:
بهترین فصل صعود به قله علم‌کوه از تمام جبهه‌ها فصل تابستان، خصوصاً مردادماه است. اوایل مردادماه، هم‌زمان با آب شدن برف‌ها اوج سرسبزی و زیبایی منطقه حصارچال است که خیل عظیمی از کوهنوردان علاقه‌مند را از سراسر کشور به این منطقه می‌کشاند.

مسیرهای صعود:
1- مسیر جبهه جنوبی (حصارچال)
2- مسیر جبهه شمالی (سیاه سنگ)
3- مسیر گرده آلمان‌ها
4- مسیر دیواره شمالی.
حصارچال ساده‌ترین مسیر صعود به قله است که معمولا با شبمانی در دشت حصارچال همراه بوده و به طور متوسط 6 ساعت زمان می‌برد.

با توجه به ارتباط علم‌کوه با کوه‌های اطراف و وجود دیواره و گُرده، برای رسیدن به آن راه‌های بسیاری وجود دارد. مسیرهای رایج صعود به علم‌کوه را می‌توان به شرح ذیل نام برد:
1- مسیر جبهه جنوبی (حصارچال): این مسیر از رودبارک آغاز شده و با گذر از ونداربن، تنگ گلو و حصار چال از یال جنوبی به قله علم‌کوه می‌رسد. حصارچال ساده‌ترین مسیر صعود به قله است. شروع مسیر از منطقه تنگ گلو (3300 متر) بوده که معمولاً با شبمانی در دشت حصارچال (3750 متر) همراه است. صعود از مسیر حصارچال به‌طور متوسط حدود 6 ساعت زمان می‌برد. (1.5 ساعت تا حصارچال و 4.5 ساعت تا قله)
2- مسیر جبهه شمالی (سیاه سنگ): مسیر کوه‌پیمایی شمالی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، جان‌پناه سرچال، علم‌چال و گردنه سیاه سنگ از سمت شرق به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر به‌عنوان یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوه‌پیمایی در ایران محسوب می‌شود و غالباً با یک شبمانی در جان‌پناه سرچال (3700 متر) همراه است. صعود از مسیر سرچال به‌طور متوسط حدود 12 ساعت زمان می‌برد. (6 ساعت روز اول تا پناهگاه سرچال و 6 ساعت روز دوم تا قله)
3- مسیر گرده آلمان‌ها: مسیر کوهنوردی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، جان‌پناه سرچال، علم‌چال و گرده آلمان‌ها دقیقاً از سمت شمال به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر از لحاظ زمانی کوتاه‌تر از مسیر سیاه سنگ است ولی نیازمند ابزار فنی می‌باشد و مانند آن، غالباً با یک شبمانی در پناهگاه سرچال همراه است.
4- مسیر دیواره شمالی: مسیر دیواره نوردی نیز از رودبارک آغاز می‌شود و با گذر از ونداربن، جان‌پناه سرچال، علم‌چال و دیواره شمالی به قله می‌رسد که با توجه به تعدد مسیرهای دیواره، دسترسی به قله نیز متفاوت خواهد بود. مسیر هاری روست، مسیر فرانسوی‌ها، مسیر آرش، مسیر همدانی‌ها و … از مسیرهای دیواره علم‌کوه هستند که از نخستین تلاش‌ها یعنی سال 1343 تاکنون بر روی این دیواره گشوده شده‌اند.

قرارگاه‌های کوهنوردی علم کوه:
علم‌کوه دارای دو قرارگاه کوهنوردی به نام‌های قرارگاه رودبارک و قرارگاه ونداربن در شهر کلاردشت، محله رودبارک و در مسیر علم‌کوه است. قبل از عزیمت به منطقه، جهت رزرو اتاق و کسب اطلاعات می‌توانید با قرارگاه تماس حاصل فرمایید. مسئولین قرارگاه همچنین هماهنگی لازم برای کرایه نیسان یا جیپ و قاطر را برای شما انجام می‌دهند.
تلفن قرارگاه رودبارک: 52642626-011 ، تلفن قرارگاه ونداربن: 52627244-011

قرارگاه رودبارک (قرارگاه پایین): این قرارگاه در کلاردشت، محله رودبارک و در مسیر علم‌کوه قرار دارد. فاصله قرارگاه رودبارک از کلاردشت (میدان حسن کیف) 7 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا 1550 متر است. قرارگاه زیبا و مجهز رودبارک، از قدیمی‌ترین قرارگاه‌های کوهنوردی کشور و در عین حال بسیار مجهز و تمیز است. از امکانات خوبی ازجمله برق شهری، سیستم گرمایش (شوفاژ)، تخت، پتو، آشپزخانه همراه با گاز و ظروف، سرویس بهداشتی، حمام، فضای سبز و غیره برخوردار است. قرارگاه دارای تعدادی اتاق 6 تخته است که هزینه اجاره هر اتاق برای یک شب 50 هزار تومان و یا نفری 10 هزار تومان است. ورودی قرارگاه رودبارک برای هر نفر 1500 تومان و پارک ماشین شبی 10 هزار تومان است. (نرخ‌ها مربوط به تابستان 95)
تلفن قرارگاه رودبارک: 52642626-011

قرارگاه وَنداربُن (قرارگاه بالا): این قرارگاه نیز در کلاردشت، محله رودبارک، در مسیر علم‌کوه و 10 کیلومتر بالاتر از قرارگاه رودبارک قرار دارد. این 10 کیلومتر در حال حاضر جاده خاکی ناهمواری است که با خودروی سواری حدود 45 دقیقه زمان می‌برد. ارتفاع قرارگاه ونداربن از سطح دریا 2200 متر است. قرارگاه خوش‌ساخت و مجهز ونداربن در سال 1390 افتتاح شده و از امکانات خوبی ازجمله: برق شهری، سیستم گرمایش (شوفاژ)، تخت، پتو، آشپزخانه همراه با گاز و ظروف، سرویس بهداشتی، حمام و غیره برخوردار است. هزینه اجاره هر اتاق برای یک شب 50 هزار تومان و یا نفری 10 هزار تومان است. ورودی قرارگاه ونداربن برای هر نفر 1500 تومان و پارک ماشین شبی 10 هزار تومان است. (نرخ‌ها مربوط به تابستان 95)
تلفن قرارگاه ونداربن: 52627244-011

کرایه نیسان، پاترول و قاطر:
هماهنگی لازم جهت کرایه ماشین و قاطر توسط مسئولین قرارگاه برای شما انجام گرفته و جای نگرانی در این مورد وجود ندارد ضمن اینکه شخصاً نیز می‌توانید برای این مورد اقدام نمایید. در صورت کم بودن نفرات گروه، می‌توانید با گروه‌های دیگر به‌صورت مشترک از ماشین استفاده کنید که هزینه کمتری پرداخت کنید. قرارگاه این هماهنگی را انجام می‌دهد.
– هزینه ماشین از قرارگاه رودبارک تا ونداربن: 45 هزار تومان
– هزینه ماشین از قرارگاه رودبارک یا ونداربن به تنگ گلو، یک سر: 125 هزار تومان
– ظرفیت پاترول: 6 نفر ، نیسان: 12 نفر بوده و به ازای هر نفر اضافه 10 هزار تومان دریافت می‌شود.
– کرایه قاطر از تنگ گلو به ونداربن: 140 ه.ت
(نرخ‌ها مربوط به تابستان 95)

فواصل مسیرها (با خودرو):
– کرج (پل فردیس) تا مرزن‌آباد: 130 کیلومتر ، حدود 2.5 ساعت
– مرزن‌آباد تا مرکز کلاردشت (میدان حسن کیف): 20 کیلومتر، حدود نیم ساعت
– کلاردشت تا قرارگاه رودبارک: 7 کیلومتر (آسفالت پردست‌انداز)، حدود نیم ساعت
– کلاردشت تا قرارگاه ونداربن: 15 کیلومتر (آسفالت – خاکی)، حدود 1 ساعت
– قرارگاه ونداربن تا تنگ گلو: 13 کیلومتر جاده خاکی، حدود 1 ساعت با نیسان یا پاترول


آدرس شهر کلاردشت:

در مسیر جاده کرج-چالوس، پس از طی 130 کیلومتر (از پل فردیس) به مرزن‌آباد می رسید. از میدان مرزآباد به چپ پیچیده و وارد جاده کلاردشت می شوید. 20 کیلومتر دیگر در جاده کوهستانی و پیچ‌درپیچ می رانید تا به کلاردشت برسید.


نکات قابل ذکر:

* برنامه صعود به علم کوه از مسیر حصار چال، غالبا دو روزه اجرا می‌شود. (شب مانی در حصار چال). بدین صورت که صبح روز اول از تهران به سمت کلاردشت حرکت کرده، حوالی ظهر به کلاردشت می‌رسند. تا قرارگاه ونداربن (2200 متر) را با خودروی شخصی رفته و عصر همان روز از قرارگاه، نیسان (یا لندروور یا پاترول) گرفته، تا ابتدای تنگه گلو (3300 متر) را با نیسان می‌روند. از تنگه گلو استارت پیاده روی را زده و با حدود 1.5 ساعت کوهپیمایی، قبل از شب، خود را به دشت حصار چال (3800 متر) می‌رسانند. در دشت حصار چال کمپ زده و شب را آنجا سپری می‌کنند. در این ارتفاع هم هوایی خوبی برای کوهنورد صورت می‌گیرد. روز دوم،‌ صبح اول وقت استارت قله را زده و قبل از ظهر بر روی قله علم کوه به ارتفاع 4850 متر هستند.

محاسن این برنامه:
– هم هوایی مناسب قبل از صعود به قله
– استفاده بیشتر از طبیعت زیبای دشت حصارچال

* برنامه دیگری که بعضا برخی کوهنوردان در این منطقه اجرا می‌کنند، صعود 1.5 روزه است. (شب مانی در قرارگاه). بدین شکل که روز اول، عصر از تهران و یا سایر شهرهایی که نزدیک به کلاردشت هستند، حرکت کرده، حوالی غروب به کلاردشت می‌رسند. شب را در قرارگاه ونداربن گذرانده و برای صبح فردا نیسان را هماهنگ می‌کنند. صبح زود با نیسان تا تنگه گلو رفته، از آنجا پیاده روی را آغاز می‌کنند. صبحانه را در دشت حصار چال صرف کرده و کمی از ظهر گذشته، بر روی قله علم کوه جشن صعود را برپا می‌کنند.
برنامه گروه ما به همین صورت اجرا شد.

محاسن این برنامه:
– شب مانی در قرارگاه و عدم نیاز به حمل و استفاده از کیسه خواب و چادر و …
– امکان اجرای برنامه 1.5 روزه به جای 2 روزه


مسیر صعود به علم کوه از حصار چال در گوگل ارث

(جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید)

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال


+ دانلود فایل جی پی اس قله علم کوه از مسیر حصار چال – فایل از آقای م، مسعودی


ساعت 07:00 صبح، تنگه لو به حصار چال، نمایی از قله لشگرک

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

ساعت 07:35 ، دشت حصار چال

حصارچال

حصارچال

 

ساعت 07:40 ، دشت حصار چال

حصارچال

حصارچال

 

ساعت: 09:45 ، بالای دشت حصار چال به سمت قله مَرجی کَش، دوچرخه سوارانی که از ارتفاعات علم کوه برمی‌گشتند!

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

ساعت 10:00 ، بالای دشت حصار چال به سمت قله مرجی کش و علم:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

ساعت 11:00 ، قبل از قله مرجی کش، نمایی از قله علم که حدود 1.5 ساعت مانده به قله برای اولین بار رویت می‌شود:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

ساعت 12:40 ، بر فراز قله علم کوه:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

نمایی زیبا از قله سیاه کمان و دشت‌های مه گرفته، از روی قله علم کوه:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

نمایی از شاخک‌‌های با شکوه از روی قله علم:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

نمایی زیبا از شاخک‌ها و دشت های پوشیده از ابر و مه:

قله علم کوه از مسیر حصارچال

قله علم کوه از مسیر حصارچال

 

ساعت 05:00 عصر ، تنگه گلو در مسیر برگشت:

علم کوه - تنگه گلو

علم کوه – تنگه گلو

 

ساعت 05:15 عصر ، تنگه گلو در مسیر برگشت:

علم کوه - تنگه گلو

علم کوه – تنگه گلو

 

از چپ به راست: دوست عزیزم آقا رضا نورکامی، آقای ادریس دلفان (میزبان خونگرم و با محبت ما در کلاردشت) و خودم

نیما اسماعیلی، ادریس دلفان، رضا نورکامی

از راست به چپ: نیما اسماعیلی، ادریس دلفان، رضا نورکامی

 

ساعت 05:40 عصر، عبور از پل چوبی ابتدای تنگه گلو (سر جاده)

علم کوه - تنگه گلو

علم کوه – تنگه گلو

 

نیسان سواری با اعمال شاقه از تنگه گلو به قرارگاه در مسیر برگشت!

علم کوه - تنگه گلو

علم کوه – تنگه گلو

 

ساعت 07:00 عصر، قرارگاه بزرگ و مجهز ونداربن کلاردشت محل شب مانی و پارک خودروی ما:

علم کوه - قرارگاه ونداربن

علم کوه – قرارگاه ونداربن

پایان

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی مازندران ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۴ Responses to علم کوه از مسیر حصارچال

 1. لیلا می‌گوید:

  درود بر شما
  این گزارش هم مثل سایر گزارشاتتون کامل و بی نقص بود. سپاسگزارم از اطلاعات مفید دقیق تون.
  همواره در اوج باشید.

 2. دادمهر می‌گوید:

  با سلام و احترام
  بسیار عالی . مثل همیشه چند وقته با سایت شما آشنا شدم.امیدوارم روزی هم بتونم با شما همراه باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *