29 مهرماه روز کوه و کوهنوردی

29 مهرماه روز کوه و کوهنوردی

کوهنوردی یک انتخاب است. آنگاه که آسایش خانه و شهر را رها می کنی و پنجه در پنجه سنگ و صخره فراز و فرود طبیعت را در می نوردی. این انتخاب توست که جسم را در تب و تاب سنگ و صخره صیقل دهی تا به آزای آن روح و روان خویش را آزاد و رها سازی و آنرا سبک تر به پرواز در آوری و این گونه است که کوهنوردی می شود هنر مبارزه با سستی ها، کاستی ها و کاهلی های درون.

کوهستان مظهر پاکی، دهش، و بخشش است و کوهنوردی آیین زندگی، آیینی مبتنی بر روح جمعی و پایبندی به اصول اخلاقی. کوهنوردی که درک صحیحی از کوهستان و کوهنوردی دارد هیچگاه منافع خود را بر منافع جمع ارجح نمی شمارد و از موقعیت و موفقیت های تحصیل شده به نفع خود بهره برداری نمی کند.

عکس: مسیر صعود به قله یونزا از گرمابدر، دی ماه 1395 ، گروه نشاط زندگی

روز کوهنورد - عکس: مسیر صعود به قله یونزا از گرمابدر، دی ماه 1395 ، گروه نشاط زندگی

روز کوهنورد – عکس: مسیر صعود به قله یونزا از گرمابدر، دی ماه 1395 ، گروه نشاط زندگی


29 مهر ماه روز کوهنورد نامگذاری شده است. هرچند این مناسبت در تقویم رسمی کشور هنوز ثبت نشده اما به نظر می رسد این نامگذاری حاصل یک تفکر و انتخاب گروهی عده ای از کوهنوردان باشد که روز 29 مهرماه از سوی اغلب کوهنوردان به عنوان روز کوهنورد شناخته می شود.

در این روز کوهنوردان سراسر کشور برنامه های متنوعی اجرا می کنند. برگزاری همایش روز کوهنورد، صعودهای مشترک، تجمع و دیدار در یک مکان خاص مانند کافه کوه، گرامیداشت یاد و خاطره کوهنوردان از دست رفته و … از جمله این برنامه هاست. این برنامه ها می تواند جامعه کوهنوردی را هر ساله به سمت ارزش های والای انسانی و پاسداری از ارکان فرهنگ اصیل کوهنوردی سوق دهد و در راستای ایجاد همدلی در جامعه کوهنوردی مفید واقع شود. همچنین یکی از ویژگی های این برنامه ها، جلوگیری از انحرافات اساسی و پایمال نشدن ارزش هایی است که سینه به سینه و نسل به نسل توسط پیشکسوتان جامعه کوهنوردی به کوهنوردان نسل حاضر منتقل شده است.

در سال های گذشته تعداد روزهایی که به نام روز کوهنورد نامگذاری شده اند متفاوت بوده اند. به طوری که هر فرد، گروه و استانی، روز خاصی را به عنوان روز کوهنورد اعلام کرده و آن را در شبکه های اجتماعی و ارتباطی به اشتراک گذاشته است. از جمله 11 دسامبر مصادف با 20 آذر که از طرف سازمان ملل به عنوان روز جهانی کوهستان نامگذاری شده است. اما بیشترین همگرایی و اتفاق نظر برای تاریخ 29 مهرماه هر سال به عنوان روز کوهنورد است. به نظر می رسد انتخاب هفته اول آبان ماه به عنوان روز کوهنورد استان فارس در این نامگذاری بی تاثیر نیست.

به نظر می رسد با توجه به خیل عظیم کوهنوردان و طبیعت گردان، اختصاص یک روز خاص و مشخص و حتی روزی تحت عنوان “روز ملی کوهنورد” به این قشر لازم و ضروری است. در این خصوص مرجع اصلی کوهنوردی کشور یعنی فدراسیون باید دست به چنین انتخابی بزند.

تاریخچه تشکیل روز کوهنورد:

استان فارس یکی از پیشگامان ورزش کوهنوردی در کشور است،‌ به طوری که در سال 1318 هیات کوهنوردی فارس به همت تنی چند از علاقه مندان به ورزش کوهنوردی در شهر شیراز تاسیس شد. در سوم آبان سال 1356 تعداد 4 نفر از اعضای گروه کوهنوردی زاگرس شیراز جهت اجرای برنامه صعود به قله بل اقلید و بازدید از غار ضحاک ارسنجان، شیراز را به قصد اقلید ترک کردند. در هنگام مراجعت از غار، آقای مجید رضازاده در یک شیب تند سنگی از ارتفاع 15 متری سقوط کرد و به علت شدت جراحات و خونریزی مغزی دار فانی را وداع گفت. پس از فوت مجید رضازاده، دوستان همنوردش همه ساله در اولین جمعه آبان ماه جهت گرامیداشت یاد و خاطره اش در یکی از مناطق کوهستانی مورد علاقه آن زنده یاد دور هم جمع شده و پس از قرائت فاتحه و دادن نذری و همچنین گرد آمدن بر سر خاک آن مرحوم یاد و خاطره او را گرامی می دارند.

این حرکت نیکو و انسانی مورد حمایت جامعه کوهنوردی فارس از جمله رئیس هیئت کوهنوردی آن زمان، آقای رسول عارف قرار گرفت. تا اینکه در سال 1361 به همت آقای رسول عارف و دوستان آن مرحوم اولین جمعه آبان ماه هر سال به عنوان روز کوهنورد فارس، رسما به کلیه گروه های کوهنوردی استان ابلاغ گردید. از آن به بعد نیز این گردهمایی همه ساله به همت گروه های کوهنوردی استان در یکی از مناطق کوهستانی اطراف شیراز برگزار می شود.


کوهنوردی افتخاری است که برای بدست آوردنش فقط باید به خودت متکی باشی. یک راز که فقط میان کوه و کوهنورد می ماند! و هیاهویی که هیچ کس صدایش را نمی شنود. وقتی بالای سکوی افتخارش ایستادی، نه کسی برایت هورا می کشد و نه کسی اسمت را صدا می زند.
کوهنوردی ورزش نیست، روش زندگی ست … عشق است.

29 مهر، روز کوهنورد گرامی باد.

روز کوهنورد - فرناز دولتخواه

روز کوهنورد – فرناز دولتخواه


منابع (همراه با ویرایش):

وبسایت معاونت فرهنگی وزارت بهداشت

وبسایت باشگاه کوهنوردی بامداد


نکته: برخی 11 دسامبر مصادف با 20 آذر، یعنی روز جهانی کوهستان را به عنوان روز کوهنورد می دانند: بیشتر بدانید

نماد روز جهانی کوهستان - Mountain Day Logo

نماد روز جهانی کوهستان – Mountain Day Logo


مطالب مرتبط در همین سایت:

مطالب آموزشی و دانستنی های کوهنوردی

قله یونزا از گرمابدر – زمستانه

راهنمای کوهنوردی برای مبتدی ها

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مطالب آموزشی و دانستنی های کوهنوردی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *