قله عرق چین

گزارش صعود به قله عرق چین از دارآباد

تاریخ اجرا: جمعه 95.01.20

ارتفاع قله عرق چین: 2800 متر *
ارتفاع مبدا صعود: داراباد: 1700 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 5.2 کیلومتر
کل مسافت پیموده شده (رفت و برگشت): 9.5 کیلومتر
مدت زمان صعود: صعود به این قله حدود 4 ساعت زمان می برد.

* ارتفاع سنجی دقیق با جی پی اس انجام شده است.

نفرات شرکت کنند:
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مسعود کریمخانی، محسن کرمی، مجتبی داشخانه، حسام مجلسی، آقای نجفی (7 نفر تیم قله) + آقایان: افضلی، محسنی، اولیایی و رسولی پور.

قله عرق چین:

گروه نشاط زندگی - قله عرق چین

گروه نشاط زندگی – قله عرق چین

 

موقعیت قله عرق چین در نقشه توپوگرافی:

نقشه قله عرق چین

نقشه قله عرق چین

 

راهنمای صعود:

برای صعود به قله عرق چین، دره دارآباد را مستقیم به سمت بالا ادامه دادیم. بعد از پشت سر گذاردن چشمه جهان، آبشار چال مگس و سر هفت حوض به دره آب زندگانی رسیدیم. دره آب زندگانی کمی قبل از باغچه خلیل در سمت چپ قرار دارد. بدون اینکه وارد دره شویم از سمت چپ و از روی یال به سمت بالا ارتفاع گرفتیم. مسیر پاکوب نداشته و شیب تند است اما مشکل خاصی برای صعود وجود ندارد. دقیقا در سمت چپ دره اب زندگانی و بلندترین نقطه یال، قله عرق چین است که تا چند دقیقه آخر قله دیده نمی شود. قله عرق چین از سمت راست (در جهت غرب) با یک گردنه به پیازچال و قله کلکچال منتهی می شود.

برای مسیر فرود از روی یال (خط الراس) حرکت کردیم که پاکوب خوبی داشت. اما این پاکوب پس از عبور از قسمت جنگلی و درختان در نهایت به راست پیچیده و ارتباطش با داراباد قطع می شود. بنابراین از شیب تند دامنه ارتفاع کم کردیم و پس از دقایقی مجددا در پاکوب قرار گرفتیم. -پاکوبی که از سمت چپ رودخانه داراباد عبور کرده و به موازات مسیر اصلی (سمت راستی) قرار دارد-. با ادامه مسیر از راه پاکوب باز هم ارتفاع کم کردیم و پس از چند پیچ و خم در نهایت به میدانگاه ابتدای مسیر داراباد (جایی که تابلو راهنما و پل وجود دارد) رسیدیم. و پایان برنامه.

در این برنامه 11 نفر از دوستان شرکت داشتند که ابتدا آقای اولیایی و دوستشان آقای رسولی پور سر هفت حوض و پس از صبحانه از ما جدا شده و مسیر برگشت را در پیش گرفتند. سپس آقای افضلی و اقای محسنی نیز پای دره اب زندگانی از ما جدا شده و مسیر باغچه خلیل را در پیش گرفتند و در نتیجه تیم هفت نفره باقی مانده به سمت قله حرکت کردیم که در نهایت ساعت 12:20 همگی روی قله بودیم.

پس از استراحت، صرف ناهار و اجرای حرکات موزون توسط دوستانی که از شب گذشته شارژ بودند! مسیر فرود را از روی خط الراس در پیش گرفتیم و در نهایت ساعت 15:45 همگی بسلامت به ابتدای مسیر داراباد رسیدیم.

نکته قابل تامل پارک ماشین اقای کرمی در خیابان غربی دره داراباد بود که ورودی آن از خیابان اصلی و از طریق کوچه قیدی است. (از سمت تجریش که می آیید بعد از میدان داراباد و کمی قبل از ورودی پارکینگ داراباد، کوچه قیدی در سمت چپ تابلو دارد). انتهای این کوچه به میدانگاه داراباد (تابلو) وصل می شود که در مواقع شلوغ می شود در انتهای این کوچه (کوچه لاله) پارک کرد.


گزارش های مرتبط:

پیمایش دره دارآباد تا خط الراس – فروردین 92

مسیر کوهپیمایی دارآباد – شهریور 91

خط الراس دارآباد به کلکچال – مرداد 91

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی تهران ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *