داماش، سوسن چلچراغ – دریاچه ویستان

تور داماش، سون چلچراغ – دریاچه ویستان

تاریخ اجرا: جمعه 31 خرداد 98

منطقه: استان گیلان، رودبار


روستای داماش:
داماش از روستاهای ییلاقی دهستان جیرنده بخش عمارلو، شهرستان رودبار است. این روستا در حدفاصل جاده رشت به تهران، بین لوشان و منجیل جای گرفته‌است. داماش با ارتفاع حدود 1800 متر از سطح دریا از روستاهای بسیار مرتفع استان گیلان است.

گل سوسن چلچراغ:

سوسن چلچراغ نخستین بار در سال ۱۳۵۴ توسط گیاه شناسی فرانسوی به نام «لدر بوری» شناخته شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی محیط زیست در زمره آثار زیست محیطی ملی کشور به ثبت رسید. بعد از شناخت نامش در موزه تاریخ طبیعی ایران در فرانسه به صورت «لیلیوم لیدربور» به ثبت و ضبط رسید. سوسن چلچراغ تنها در روستای داماش و در خارج از ایران نیز تنها در شهرستان لنکران جمهوری آذربایجان کشف شده‌ است. برخی عقیده دارند زیبایی و شباهت این گل به چلچراغ سبب شده که چنین نامی بر آن نهاده شود. اما مردم محلی می‌گویند سوسن چلچراغ در شب‌ نورافشانی می‌کند و به همین دلیل چلچراغ نامیده شده است. در واقع پرچم سوسن چلچراغ دارای مواد فلورسانس است که قابلیت بازتابش نور را دارد. فصل رویش گل سوسن چلچراغ اواخر خرداد تا اوایل تیر است.

آدرس: در سه راهی داماش – بره سر از سمت راست وارد جاده خاکی می شوید. حدود یک کیلومتر پایین تر در ابتدای محل داماش در سمت چپ به خیابان خروجی گل سوسن می رسید. وارد جاده سمت چپ شده ، پس از طی حدود یک کیلومتر جاده خاکی در مسیر سرازیری به پارکینک و محل بازدید گل سوسن چلچراغ می رسید که با تابلو کوچک با عنوان “گل سوسن” در سمت چپ جاده مشخص شده است. ادامه این جاده پس از حدود 2 کیلومتر خاکی به جاده آسفالت بره سر می رسد. (جاده اصلی دسترسی به بره سر از همان سه راهی داماش – بره سر است که در ابتدا ذکر شد.)

دریاچه ویستان:

دریاچه ویستان (vistan) ( یا یسان) از جاذبه‌های گردشگری و طبیعی استان گیلان در روستای بره سر است. شهر کوهپایه‌ای بره سر در بخش خورگام و در 40 کیلومتری شهرستان رودبار واقع شده است. دریاچه ویستان فاقد رود دایمی است و از سرازیر شدن آب‌های سطحی و چشمه‌های زیرزمینی ایجاد شده است در واقع بعد از بروز یک زلزله این استخر زیبا به طور طبیعی پدید آمده که آب آن از ارتفاعات تامین می‌شود و محیط آن موجب شده که به یک جاذبه‌ی گردشگری دیدنی تبدیل شود. وسعت دریاچه در حدود ۴ هکتار است و طولی در حدود ٢٣٠ متر و عرضی در حدود ١٠٠ متر دارد. در این دریاچه انواع جانوران و گیاهان دیده می‌شوند. دریاچه ویستان از دو سو به جنگل‌های زیبای راش و از جهات دیگر به مراتع و تپه ماهورهای زیبا محدود می ‌گردد. دسترسی به این دریاچه از طریق یک جاده خاکی با شیب ملایم به سمت بالا به طول حدود 2 کیلومتر امکان پذیر است که در حال حاضر با ماشین های شخصی یا نیسان کرایه ای و یا پای پیاده طی می شود.

 

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی گیلان ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *