قله ساکا

گزارش دشت هویج و صعود به قله ساکا از روستای افجه

ارتفاع قله ساکا: 3300 متر
تاریخ اجرا: جمعه 1390/03/06

نفرات شرکت کننده: نیما اسماعیلی، علی کاظم نژاد
مبدا حرکت: روستای افجه حدود 2100 متر
زمان: صعود: 5.5 ساعت ، فرود: 2.5 ساعت
مسافت تا قله: 6 کیلومتر (رفت و برگشت 12 ک)

Tehran – Lavasan – Afjeh – dasht Havij – Saka summit
——————————————–

قله ساکا

قله ساکا – نیما اسماعیلی، علی کاظم نژاد

* برای روستای افجه و دشت هویج (دشت گرچال) سایتهای مختلف ارتفاعهای مختلف و متناقضی را درج کرده اند. گوگل ارت ارتفاعهای زیر را برای آنها نشان میدهد:
ارتفاع روستای افجه: حدود 2100 متر و ارتفاع دشت هویج: 2570 متر

——————————————————————

روستای افجه و دشت هویج:

روستای افجه از توابع شهر لواسان و به فاصله 8 کیلومتری این شهر، در شمال شرق تهران واقع میباشد. روستای افجه بوسیله یک جاده عریض با شیب نسبتا تند که پوشیده از سنگ میباشد به دشتی منتهی میشود که به آن دشت گرچال یا دشت هویج میگویند. از این جاده با ماشینهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل میتوان به دشت دسترسی داشت. علت نامگذاری این دشت به نام دشت هویج ظاهرا به این خاطر بوده که در گذشته هویج در آن بعمل می آمده اما امروزه از هویج در آن خبری نیست و محصولات دیگر کشاورزی در آن کشت میشود.

از قله‌های مجاور دشت می‌توان به قلهٔ های آتشکوه (٣٧٠٠ متر)، ریزان (٣۵٧٠ متر)، ساکا (٣٣٠٠ متر) و پرسون (٣١۵٠ متر) اشاره کرد. در بین این چهار قله، ریزان و آتشکوه از لحاظ سنگین و فنی بودن صعود، در سطح بالاتری نسبت به دو قله دیگر قرار دارند.

برای کوهنوردان کم تجربه که از راهنما نیز برخوردا نمیباشند، برای صعود اول در این منطقه قله های پرسون یا ساکا پیشنهاد میشود.

————————————-

آدرس روستای افجه:

اتوبان شهید بابایی ، بزرگراه لشگرک ، لواسان ، روستای افجه
از سه راهی لواسان – فشم (میدان قائم) که وارد جاده لواسان میشوید تا روستای افجه 14 کیلومتر راه میباشد.
از سمت شرق تهران و محدوده چهار راه تهرانپارس، از جاده تلو – لشگرک هم میتوان به لواسان دسترسی داشت.
وارد بلوار اصلی شهر لواسان که میشوید در انتها به یک میدان بنام میدان بسیج میرسید که پس از آن پل و زیر گذر قرار دارد. از میدان به سمت بالا-چپ تغییر مسیر داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. پس از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه میرسید. جاده آسفالت را ادامه دهید تا به یک دو راهی برسید که سمت راست ادامه جاده آسفالت بوده و از پل عبور میکند و سمت چپ بوسیله جاده خاکی شما را به پای کوه رهنمون میسازد. جاده خاکی را که حدود 500 متر میباشد طی کرده تا به مجاور رودخانه برسید. از اینجا ماشین را پارک کرده و پیاده روی را آغاز نمائید.

بیشتر بخوانید:  دشت هویج

مسیر صعود به قله ساکا از روستای افجه

مسیر صعود به قله ساکا از روستای افجه

+ دانلود جی پی اس قله ساکا GPS – (فایل از صفحه ویکی لاک mosedi2014 ، شهریور 1397)

+ دانلود جی پی اس قله ساکا، صعود از مسیر عمومی، فرود از یال جنوبی (فایل از صفحه ویکی لاک آقای ali.mahmoodi)

(یال جنوبی بسیار کم تردد است و قست های صخره ای نیاز به دست به سنگ شدن دارد)

—————————————————

آن یار که عهد دوستاری بشکست
می‌رفت و منش گرفته دامان در دست
می‌گفت دگرباره به خوابم بینی
پنداشت که بعد از آن مرا خوابی هست
“سعدی”

بقیه در ادامه مطلب

گزارش برنامه:

پس از پارک خودرو، در ابتدای مسیر یک دو راهی پیش رو دارید که جاده منتهی به دشت هویج از سمت راست و در جهت شمال میباشد. برای ورود به این مسیر باید از عرض رودخانه عبور کنید. قله بلند ریزان در امتداد این مسیر خودنمایی میکند. پس از حدود 1 ساعت راهپیمایی و عبور از میان باغهای زیبای گیلاس به دشت هویج میرسید. جلوی دشت که بایستید آبشار سوستون در سمت چپ و در جهت شمال غرب مشاهده میشود. (تصویر شماره 6) برای صعود به قله ساکا وارد دشت شده و حدود 40-50 جلوتر از سمت چپ از گودال دره ای شکل گذشته و به سمت آبشار حرکت کنید. پس از خارج شدن از دشت، از دره و عرض رودخانه گذشته و از مسیر پاکوب به سمت بالا ارتفاع بگیرید. پس از کمی پیاده روی و حرکت به سمت آبشار به دشت سوستون میرسید که بخاطر وجود درختان گردو به آن دشت گردو هم میگویند.

مسیر را به سمت آبشار همچنان ادامه داده تا به دره ی جلوی آبشار برسید. از اینجا یک مسیر پاکوب از سمت چپ و در مجاورت دامنه شن اسکی شما را به بالا و خط الراس هدایت میکند. پس از حدود نیم ساعت حرکت به سمت بالا به یک منطقه هموار و نسبتا وسیع میرسید که به آن گوسفند سرا میگویند. از سمت چپ آن و در امتداد پاکوب به سمت خط الراس حرکت کنید. پس از رسیدن به خط الراس قله ساکا در سمت چپ بوضوح نمایان میباشد. (تصویر شماره 8). از اینجا به بعد دیگر مسیر صعود مشخص بوده و میتوانید راه قله را در پیش بگیرید. ادامه خط الراس به گردنه ای میرسد که مسیر مستقیم آن به قله آتشکوه منتهی شده و مسیر سمت چپ آن به قله ساکا. قبل از رسیدن به بالای خط الراس، جهت کوتاه تر شدن مسیر صعود میتوانید به سمت قله ساکا تراورس بگیرید. مسیر فرود از قله همان مسیر صعود میباشد. ما در مسیر برگشت از قله تراورس خوبی گرفتیم که به کوتاه تر شدن مسیرمان کمک کرد. همچنین در مسیر فرود از قسمتی که شن اسکی بود (بالای دشت سوستون) با احتیاط جهت سر خوردن بهره گرفتیم.

بیشتر بخوانید:  قله پرسون از برگ جهان - زمستانه

نکات مفید و توصیه ها:

1. در دشت هویج چشمه آبی وجود دارد که با یک لوله از دل کوه به پائین کشیده شده. اما زمانی که ما آنجا بودیم آب این چشمه را آبی گوارا در حد آب کوهستان نیافتیم! در دشت سوستون اما آبی که از نهرها جاری بود آب خوش طعم و گوارایی بود. ما دبه هایمان را خالی کرده و مجددا از آن آب پر کردیم.

2. به دلیل وجود گوسفند سراهای متعدد در ارتفاعات این منطقه باید نسبت به برداشت آب از چشمه ها در فصلهای مختلف توجه خاص به این مسئله داشته باشید که آب آلوده نباشد.

3. در طول مسیر و در میانه راه قبل از دشت هویج، تنها کافه مسیر قرار دارد که ظاهرا فقط روزهای آخر هفته و ایام تعطیل باز میباشد.

4. آنتن همراه اول در بخشهایی از مسیر برقرار بود. خصوصا بر روی خط الراس و نزدیک قله ساکا نیز آنتن میداد.


تصاویر برنامه:

نمایی از قله ریزان در مسیر دشت هویج

نمایی از قله ریزان در مسیر دشت هویج

 

قله ساکا ، قله آتشکوه

نقشه قله های ساکا ، آتشکوه و … (منبع)

 

قله ساکا ، قله آتشکوه

تصویر شماره 3: مسیر صعود به قله ساکا از دشت هویج

 

قله ساکا ، قله آتشکوه

تصویر شماره 4: موقعیت قله ها ی مشرف به دشت هویج

 

نمایی از دشت هویج که وردی آن با یک پرده سفید مشخص میباشد. بر روی پرده نوشته شده: “برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مزارع از ورود به دشت خود داری شود”. برای ورود به دشت و رسیدن به چشمه موجود در آن باشد از سمت راست و از کنار فنس، دشت را دور زده و از بالا به داخل آن وارد شد. چشمه پای درختان سمت چپ دشت میباشد.

دشت هویج

دشت هویج

 

آبشار سوستون

آبشار سوستون در مسیر قله ساکا

 

دشت سوستون و دشت هویج از بالا

دشت سوستون و دشت هویج از بالا

 

نمایی از قله ساکا از روی خط الراس (قبل از گردنه)

نمایی از قله ساکا از روی خط الراس (قبل از گردنه)

 

قله ساکا

دیواره برفی در خط الراس (شمال به جنوب) منتهی به قله ساکا

 

قله توچال

نمایی از قله توچال از روی قله ساکا (در جهت غرب ساکا)

 

قله مهرچال

نمایی از قله مهرچال از روی قله ساکا (در جهت شمال غرب ساکا)

 

قله ساکا ، قله دماوند

نمایی از قله دماوند در دور دست که قله آن در ابر پنهان شده. قله های پرسون و سیاه چال هم در سمت راست قله دماوند دیده میشوند. (در جهت شرق قله ساکا)

 

بیشتر بخوانید:  آهار به ده تنگه

در طول مسیر از خط الراس به بعد با گروه کوهنوردی بانک صادرات همگام و همراه شدیم که جا دارد از سرپرست این گروه آقای شهلایی بخاطر راهنمائیهای مفیدشان در مورد منطقه و معرفی قله های اطراف تشکر نمایم.

پایان


مطالب مرتبط:

قله آتشکوه از افجه

قله ریزان از افجه

قله پرسون از برگ جهان زمستانه (برگشت از مسیر افجه)

دشت هویج

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی لواسان-فشم ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *