قله آتشکوه

گزارش صعود به قله آتشکوه 3740 متر

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 94.04.11

موقعیت جغرافیایی: استان تهران، لواسان، روستای افجه
ارتفاع قله آتشکوه: 3740 متر
ارتفاع مبدا صعود: روستای افجه: 2130 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 7 کیلومتر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 12 ساعت (06:40 صبح تا 18:30 عصر)
نفرات شرکت کننده: 3 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی و مجتبی داشخانه

گروه نشاط زندگی - قله آتشکوه

گروه نشاط زندگی – قله آتشکوه

 

مسیر صعود به قله آتشگوه در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

مسیر قله آتشکوه

مسیر قله آتشکوه – سمت چپ مسیر صعود و سمت راست مسیر فرود است.

 

+ دانلود فایل جی پی اس قله آتشکوه، نیما اسماعیلی (wikiloc)

+ دانلود جی پی اس قله آتشکوه، مسعود کریمخانی (فرود از مسیر تیغه های قله سیاه لت)

————————————————————-

آدرس روستای افجه:

با خودرو شخصی: از طریق بزرگراه شهید بابایی یا مسیرهای جایگزین، خود را به گردنه قوچک و سپس میدان لشکرک (میدان قائم) رسانده و از آنجا به لواسان بروید. بلوار لواسان را تا انتها رفته تا به میدان کوچکی به‌نام میدان بسیج برسید. از میدان لشکرک تا میدان بسیج حدود 6 کیلومتر راه است. از میدان بسیج به سمت چپ-بالا می پیچید تا وارد جاده روستای افجه شوید. از اینجا تا روستای افجه حدود 8 کیلومتر جاده آسفالته در پیش دارید.
با خودرو عمومی: اگر خودروی شخصی ندارید می‌توانید با سواری‌های خطی که در چهار راه تهرانپارس مستقر هستند خود را به لواسان و روستای افجه برسانید.

بقیه در ادامه مطلب

راهنمای صعود به قله آتشکوه:

1- از داخل روستای افجه عبور کرده تا به انتهای جاده خاکی برسید یعنی جایی که رودخانه جاده را قطع می کند. ماشین را پارک کرده و پیاده روی خود را در امتداد جاده خاکی (با تابلو دشت گرچال) به سمت شمال شروع می کنید.

2- حدود یک ساعت بعد، به بالای دشت هویج می رسید. بدون اینکه وارد دشت شوید از سمت چپ از عرض دره و رودخانه عبور کرده و ارتفاع می گیرید تا حدود نیم ساعت بعد به دشت سوستون (دشت گردو) برسید. البته از داخل دشت هویج نیز می توانید به دشت سوستون برسید.

3- پاکوب را از داخل دشت سوستون به سمت شمال ادامه می دهید. این پاکوب با گردش به چپ ارتفاع گرفته و حدود یک ساعت بعد ابتدا به گوسفند سرا و سپس یک ساعت دیگر شما را به روی یال اصلی (خط الراس) می رساند.

بیشتر بخوانید:  دشت هویج-ارتفاعات ساکا

4- روی خط الراس (و یا کمی قبل از بالای خط) مسیر سمت چپ به سمت قله ساکا و مسیر سمت راست به سمت قله آتشگوه می رود. با ادامه مسیر پاکوب به سمت راست، حدود دو ساعت دیگر به قله آتشکوه می رسید.

فرود: همانطور که در تصویر گوگل ارث مشاهده می کنید، مسیر فرودتان می تواند تا دشت سوستون متفاوت از مسیر صعود باشد.

موفق باشید.


منابع آب در مسیر:

1- چشمه داخل دشت هویج

2- چشمه قبل از دشت سوستون (نزدیک آبشار سوستون) در مسیر فرود از قله


نکات برنامه:

1- در این برنامه از فایل جی پی اس دوست عزیزم آقای رضا رحیم خانلی استفاده کردیم که در گوگل ارث آپلود شده است. صعود از مسیر ساکا و از روی یال و فرود از دره شرقی قله.

2- مسیر فرود در دو مرحله شن اسکی داشت که بسیار کارآمد و مفید بود. یکی ابتدای مسیر دره و دیگری پایین آبشار سوستون. تفاوت مسیر ما با مسیر آقای رحیم خانلی این بود که ایشان در مسیر برگشت در نیمه های راه به سمت راست کشیده و به سمت گوسفند سرا حرکت کردند (گوسفند سرا در مسیر صعود) ولی ما با ادامه مسیر پاکوب کمرنگی که دیده میشد خود را به بالای آبشار سوستون رسانده و از سمت چپ آبشار و از کنار چشمه خروشانی که در جهت شرق آبشار قرار دارد خود را به پایین رسانده و با عبور از عرض رودخانه که در این فصل چندان پر آب هم نبود در نهایت به دشت سوستون رسیدیم.

3- دشت سوستون در این فصل از سال بسیار سرسبز و با طراوت و پوشیده از گل های رنگارنگ بود. صبحانه را در همین دشت صرف کرده و ناهار را نیز با دو ساعت استراحت در خنکای درختانش سپری کردیم تا از حرارت آفتاب کاشته شود و سپس باقی راه را تا افجه طی نماییم.

پایان


گزارش های مرتبط در همین سایت:

قله ساکا – خرداد 1390

دشت هویج – دی ماه 91

مسیرهای گردشگری و کوهنوردی لواسان-فشم

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مسیرهای گردشگری و کوهنوردی لواسان-فشم ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *