راهنمای خرید کوله کوهنورری

راهنمای خرید کوله کوهنوردی

وقتی حرف از کوه و کوهنوردی میشه از قدیم گفتن: کفش و کوله. انتخاب یک کوله خوب برای کوهنوردی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که یک کوله خوب میتونه بار رو به درستی بر روی بدن تسیم کرده و از خستگی، کوفتگی، درد و حتی مشکلات ستون فقرات در آینده برای شخص جلوگیری کند. در مورد آیتم های یک کوله خوب از ذکر عناوین کلیشه ای و یا غیر کاربردی حذر کرده و سعی میکنم به مواردی اشاره کنم که حاصل تجربه چند ساله بوده و به طور واقعی به دوستان برای انتخاب یک کوله مناسب کمک کند.

راهنمای خرید کوله کوهنورری

راهنمای خرید کوله کوهنورری

توصیه های کاربردی برای خرید کوله کوهنوردی:

1. سایز یا ظرفیت کوله: برای برنامه های یک روزه حدود 36 ±2 لیتر ، دو روزه 50 یا 40+10 و برای چند روزه 60 به بالا پیشنهاد می شود. برای خانم ها یک روزه در حد 30-32 لیتر کفایت می کند.

سایز کوله به جسه و قد و قواره فرد هم بستگی دارد. مثلا در مورد آقایان کسی که قد کمتر از 170 و یا جسه کوچک و لاغر داشته باشند باید کمی سایز ها رو کوچکتر بردارد. مثلا کوله یک روزه حدود 32.

نکته: اگر احیانن می خواهید کوله ای بخرید که هم یک روزه و هم در برنامه های دو روزه جواب دهد باید کمی سایز را بزرگتر و حداکثر تا 40 لیتر بردارید. من خودم از کوله 36 چند سال در برنامه های دو روزه هم استفاده کردم (البته به سختی و البته با کوله خوبی مثل دیوتر که توانایی تحمل باز زیاد را داشته و به بدن آسیب نرساند نه هر کوله ای)

نکته: ظرفیت نوشته شده بر روی کوله های غیر برند و فیک (ایرانی و خارجی) واقعی نبوده و غالبا ظرفیت بیشتری نوشته می شود. پس در مورد کوله های غیر اصلی ظرفیت اسمی کوله را ملاک قرار ندهید.

2. اکثر برندهای معتبر کوله ها را در دو فرمت مختلف برای آقایان و خانم ها تولید می کنند که در خرید باید لحاظ کنید. مثلا برند دویتر مخصوص خانم ها را با حرف sl نشان داده و متمایز کرده است.

deuter futura pro مردانه

deuter futura pro مردانه

deuter futura pro زنانه

deuter futura pro زنانه

 

3. کوله از محفظه ها و جیب های زیاد در نواحی مختلف برخوردار باشد. از جمله: محفظه مجزا تحتانی، جیب های جانبی بدون زیپ (مخصوص بطری آب و …) جیب های کوچک کاربردی روی دور کمر، جیب های مخفی زیپ دار جانبی، محفظه مجزا فوقانی، محفظه آب (محل قرار گیری کیسه آب).

نکته: کوله های برند مثل دیوتر محفظه ها و جیب ها را بسته به کاربرد کوله تعبیه و یا حذف می کنند. مثلا کوله های با اولویت کوهنوردی مثل فوتورا و اکت لایت جیب های جانبی بدون زیپ دارند و کوله ای مثل گاید که الویت کاربرد برای اسکی و صخره نوردی است بخاطر ایمنی جیب های جانبی ندارند.

جیب های کاربردی کوچک

4. کمربند دور کمر هرچه پهن تر باشد بهتر است. کوله هایی که کمربندهای پهن تر دارند بهتر دور شکم و پهلو را گرفته، وزن کوله را از روی شانه ها کم کرده و به دور کمر منتقل می کنند که بسیار مناسب تر است. تسمه و سگک آن هم بزرگتر باشد بهتر است.

5. کوله یک روزه ترجیحا توری جهت جریان هوا داشته باشد. (این مورد سلیقه ای بوده و بسته به اولویت های شخص دارد).

توری برای گردش هوا در پشت کوهنورد

توری برای گردش هوا در پشت کوهنورد

 

6. دارای بندها و گیره های اضافی برای نگهداری لوازم مختلف باشد. مثلا برخی کوله ها دو بند بلند در قسمت زیرین کوله دارند که می شود زیر انداز یا چادر و یا کیسه خواب را آنجا گیر داد. این بندها خصوصا وقتی که از کوله یک روزه در برنامه دو روزه استفاده می کنید بسیار کارآمد است.

7. دارای محفظه آب در داخل کوله باشه. (محفظه قرار گیری کیسه آب). در صورتی که اصولا اگر اعتقاد به استفاده از کیسه آب دارید.

8. دارای محفظه کاور ضد باران در زیر کوله باشد. و ترجیحا کاور همراه کوله باشد. (نکته برند دیوتر اگر اشتباه نکنم در تمام مدل ها محفظه را دارد اما کاور در برخی مدل ها هست ودر برخی نه.

جیب های کاربردی مخفی در جانب کوله

جیب های کاربردی مخفی در جانب کوله

 

9. وجود ریل تنظیم ارتفاع در کوله می تواند به عنوان یک آیتم مثبت باشد. برخی کوله ها بسته به طراحی و کاربرد این ریل را دارند. مثل مدل های Aircontact و Act Lite  در دیوتر. وجود یک ریل در قسمت قاب پشتی کوله امکان تنظیم ارتفاع  را برای جثه و قدهای مختلف بوجود می آورد.

ریل تنظیم ارتفاع

ریل تنظیم ارتفاع

 

10. بسته به نوع کاربرد و انتظاری که از کوله دارید آیتم ها را اولویت بندی کنید. در سایت دیوتر برای هر مدل یک جدول نمایش داده می شود که برای هر فعالیت از 1 تا 5 امتیاز در نظر گرفته شده است. مثلا این جدول برای کوله FUTURA PRO 40 بدین صورت است:

به عنوان مثال کوله مدل گاید برای صخره نوردی و اسکی امتیاز کامل 5 و کوله فوتورا برای هایکینک امتیاز کامل 5 را دارد. پس اگر اولویت شما کوهنوردی یا پیاده روی در طبیعت است کوله فوتورا برای این فعالیت مناسب تر است.

جدول امتیاز کاربرد کوله

راهنمای خرید کوله کوهنورری – جدول امتیاز کاربرد کوله

 


توضیح:

تفاوت hiking و trekking:
هایکینگ فعالیتی است در فضای باز و طبیعت بر روی سطوح هموار که به hiking trails موسوم اند.
ترکینگ نیز مانند هایکینگ در طبیعت است اما مسیر پیمایش لزوما هموار نشده است. مسیر پیمایش می تواند شیبدار یا بدون شیب و متاثر از عوارض زمین باشد. بسیاری از پاکوب ها و مالروهای کوهستانی و جنگلی در شرایط “بدون برف و یخ” را می توان مسیر ترکینگ قلمداد کرد.


سخن آخر:

چون بنده و بیشتر همنوردانم از کوله دیوتر استفاده میکنیم فقط در مورد دیوتر نظرم رو میگم و در مورد سایر برندها نظری ندارم.

برای کوله یک روزه دو مدل فوتورا Futura pro و اکت لایت Act Lite رو پیشنهاد میکنم. فرقشون اینه که فوتورا توری پشت داره و اکت لایت نداره. در عوض اکت لایت ریل تنظیم ارتفاع و محفظه اضافه +10 داره که فوتورا نداره. همچنین فوتورا کاور باران داره و اکت لایت نداره (اما محفظه ش رو داره که خودتون میتونید کاورش رو بخرید). در واقع میشه گفت که بارزترین تفاوت این دو کوله در توری و +10 هست که باید ببینید اولویت شما چیه. ضمن اینکه باید کوله رو بندازید پشتتون و ببینید کدوم بهتر میشینه و به اصطلاح خوش بارتره. تا جایی که دیدم فوتورا طرفدار بیشتری داشته و فکر کنم حداقل توی ایران پرفروش ترین مدل هست.

کوله دیوتر مدل فوتورا پرو Deuter Futura Pro حداقل 90 درصد شرایط ذکر شده بالا را دارا می باشد. 36 لیتر برای یک روزه و یا 40 لیتر (40 مناسب برای یک روزه زمستانه و یا استفاده همزمان برای برنامه های یک و دو روزه).

تفاوت مدل فوتورا پرو با غیر پرو یا ساده: عمده تفاوت این دو مدل در مکانیزم دور کمر است که در مدل پرو به صورت متحرک است (vari flex) و در مدل غیر پرو دور کمر به صورت یکپارچه و غیر متحرک است.

برای کوله دو یا چند روزه هم مدل ایرکنتاکت Aircontact رو پیشنهاد میکنم که در واقع کامل ترین کوله دیوتر هست. اکت لایت هم در سایزهای بالا برای برنامه های چند روزه خوبه اما پس از ایرکنتاکت.


قیمت روز کوله دیوتر (زمستان 99): میلیون Futura pro 36: 4.400 –  میلیون Futura pro 40: 4.800 – (منیریه، فروشگاه شیرپلا).

این قیمت رو گذاشتم اینجا چرا که قطعا یک روزی بزودی این قیمتها هم خاطره خواهد شد. چنانچه همین فوتورا پرو 36 رو من سال 94 خریده بودم 387 ه.ت.

متاسفانه با جهش قیمت دلار در سال 99 و همچنین تحریم ها واردات اجناسی مثل کوله های برند خیلی کم شده و معدود فروشگاههایی هستند که برخی مدل ها رو عرضه می کنند.

مدل های فیک و کپی چینی و ایرانی هم خصوصا از برند دیوتر تا دلتون بخواد توی بازار هست. مثلا همین فوتورا پرو 36 رو با نام های دیوتر، پیک نیو (کله گاوری) و غیره میشه در فروشگاههای مجازی و فیزیکی با قیمت حدود 1.100 میلیون دید. در مورد این کوله ها نظری ندارم چون نه خودم استفاده کردم و نه دوستانم که ببینم کارایی شون چطور هست. با این قیمت های نجومی قطعا این کوله ها هم بزودی روی پشت کوهنوردان دیده خواهد شد همچنان که در مورد کفش همین اتفاق افتاده و یواش یواش همه دارن میرن سراغ کفش های ایرانی و چینی.


تصاویر بیشتر:

کوله دیوتر اکت لایت Deuter Act Lite

کوله دیوتر اکت لایت Deuter Act Lite

کوله دیوتر فوتورا پرو 40 - 2020 - Deuter Futura Pro 40

کوله دیوتر فوتورا پرو 40 جدید 2020 – Deuter Futura Pro 40

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 - Deuter Futura Pro 36 - 2109

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 قدیم – Deuter Futura Pro 36

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 قدیم - Deuter Futura Pro 36 

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 قدیم – Deuter Futura Pro 36

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 جدید 2020 - Deuter Futura Pro 36 

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 جدید 2020 – Deuter Futura Pro 36

 

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 جدید 2020 - Deuter Futura Pro 36 

کوله دیوتر فوتورا پرو 36 جدید 2020 – Deuter Futura Pro 36


مطالب مرتبط:

راهنمای خرید کرامپون کوهنوردی

راهنمای کوهنوردی برای مبتدی ها

راهنمای خرید پانچو

راهنمای خرید کفش کوهنوردی ایرانی

درباره نیما اسماعیلی

نیما اسماعیلی * متولد: 9 اسفند 54 * محل سکونت: تهران * تحصیلات: مهندسی مکانیک
این نوشته در مطالب آموزشی و دانستنی های کوهنوردی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *